Minister turystyki i ekonomii kreatywnej Sandiaga Uno poinformował w oświadczeniu, że do udziału w programie zostaną zaproszeni obywatele krajów, które rząd w Dżakarcie oceni jako skutecznie prowadzące programy szczepień przeciw koronawirusowi i które zaoferują Indonezji wzajemność. Wśród państw, których udział jest dyskutowany, wymienił Holandię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Singapur oraz Chiny.

W programie wytypowano trzy zielone strefy: dwie na terenie stolicy prowincji, Denpasaru, oraz jedną w pobliskim miasteczku Ubud. Pewna liczba zagranicznych podróżnych będzie mogła tam przylecieć na pokładach lotów czarterowych przy zachowaniu restrykcyjnego protokołu sanitarnego.

W ciągu ostatnich tygodni indonezyjscy urzędnicy, w tym ministrowie zdrowia, turystyki, spraw zagranicznych oraz gubernator prowincji Bali, omawiali strategie ożywienia tamtejszej uzależnionej od turystyki gospodarki.

Reklama

Prezydent Joko Widodo stwierdził, że wyspa będzie mogła otworzyć granice dla cudzoziemców w połowie roku pod warunkiem, że pandemia Covid-19 będzie tam pod kontrolą. Minister Sandiaga Uno uściślił, że aby tak się stało, do lipca zaszczepionych musi zostać co najmniej 2 mln mieszkańców. Potrzebne będzie też przeprowadzanie większej liczby testów na obecność koronawirusa, wzmocnienie śledzenia kontaktów zakażonych i możliwości miejscowych szpitali.

W październiku władze Bali szacowały, że w wyniku pandemii 75 tys. jej mieszkańców straciło pracę lub zostało zmuszonych do wzięcia bezpłatnych urlopów. By utrzymać rodziny, wiele z tych osób zaczęło się najmować do pracy na budowach, polach albo prowadzi sprzedaż uliczną. Według dziennika „Jakarta Post” w ubiegłych latach ok. 60 proc. dochodów prowincji pochodziło bezpośrednio z turystyki, a kolejnych 20 proc. było przez nią generowanych pośrednio.

Jak informował w styczniu portal „Jakarta Globe”, wyspa może obecnie liczyć niemal wyłącznie na indonezyjskich urlopowiczów, a w hotelach zajętych jest zaledwie 20 proc. miejsc. Liczba przyjeżdżających cudzoziemców spadła do poniżej stu osób miesięcznie. Z rządowych danych wynika, że tuż przed pandemią – w styczniu 2020 roku – zanotowano przyjazd 543 tys. osób z zagranicznymi paszportami.

Licząca ponad 270 mln mieszkańców Indonezja jest największym krajem Azji Południowo-Wschodniej i najmocniej w regionie dotkniętym pandemią Covid-19. Zakażenie koronawirusem wykryto u ponad 1,4 mln Indonezyjczyków, zmarło zaś blisko 39 tys. pacjentów.

Z Kuala Lumpur Tomasz Augustyniak (PAP)