Anglia i Szkocja ogłosiły zmiany ws. pandemicznych restrykcji. Od 11 lutego osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 po przybyciu z innego państwa nie będą już musiały wykonywać testów na obecność koronawirusa. Brytyjski minister transportu Grant Shapps zaznaczył, że za osoby w pełni zaszczepione będą uznawane te, które otrzymały dwie dawki preparatu.

Reklama

Nowe przepisy zostaną wprowadzone także w przypadku osób, które nie są w pełni zaszczepione. Od 11 lutego ta grupa nie będzie musiała już wykonywać drugiego testu na COVID-19, w ósmym dniu po przyjeździe.

Brytyjski minister zapowiedział również zmiany dotyczące uproszczenia formularza lokalizacyjnego. Dokument muszą wypełnić wszyscy, którzy przybywają z zagranicy (bez względu na szczepienia).

„Zaobserwowaliśmy znaczny wzrost popytu na urlopy"

Po ogłoszeniu zmian ws. restrykcji – według linii lotniczych Jet2 – w ubiegłym tygodniu nastąpił wzrost rezerwacji o 30 proc. Steve Heapy, dyrektor naczelny Jet2, w rozmowie z BBC ocenił, że nowe zasady ws. podróży okazały się “przełomem” dla branży turystycznej. „Zaobserwowaliśmy znaczny wzrost popytu na urlopy i loty we wszystkich porach roku, zwłaszcza w połowie lutego, podczas Wielkanocy i lata” – poinformował Heapy.

Wzrost zainteresowania jest widoczny m.in. w przypadku lotów do Włoch, Portugalii oraz na Wyspy Kanaryjskie. Jet2 zaznaczył również, że nastąpił „ogromny wzrost” rezerwacji dotyczących Grecji, Turcji i Cypru. Popularność zyskały też m.in. miasta takie jak: Genewa, Salzburg oraz Lyon.

Obecnie w 106 krajach obowiązują niewielkie ograniczenia, przy których osoby w pełni zaszczepione mogą przyjechać z certyfikatem lub negatywnym wynikiem testu – przypomina Skycanner, firma zajmująca się wyszukiwaniem podróży. „Hiszpania, Portugalia i Stany Zjednoczone ponownie znajdują się na szczycie listy, podobnie jak w 2019 roku przed pandemią” – podkreśliła Laura Lindsay, szefowa działu podróży konsumenckich w Skycanner, komentując boom na zagraniczne wakacje.

„Oczekujemy teraz, że rezerwacje na lato 2022 wrócą do poziomu sprzed pandemii”

Wzrost popytu na podróże potwierdza również TUI. Koncern turystyczny odnotował “duży wzrost rezerwacji”. Dyrektor zarządzający TUI UK Andrew Flintham ocenił, że zmiany ws. testów na COVID-19 były „ogromnym krokiem naprzód w przywracaniu normalności”.

Jakie kierunki są najbardziej popularne w zimowym sezonie? Jak podał Flintham to: Meksyk, Wyspy Kanaryjskie, Dominikana oraz Wyspy Zielonego Przylądka. „Oczekujemy teraz, że rezerwacje na lato 2022 wrócą do poziomu sprzed pandemii” – zaznaczył dyrektor zarządzający TUI UK.

Z kolei przedstawiciele Thomas Cook (biura podróży, które w 2019 roku ogłosiło upadłość, a obecnie działa w sieci) przekazali, że najbardziej popularne kierunki na letnie wakacje to Włochy i Turcja. Według firmy liczba tygodniowych rezerwacji wzrosła o „ponad 300 proc." w porównaniu z 2021 r.

Działania brytyjskiego rządu ws. restrykcji spotykają się z krytyką?

Po tym jak władze ogłosiły zmiany ws. restrykcji, pojawiły się opinie krytykujące działania brytyjskiego rządu. Zdaniem niektórych obostrzenia zostały zniesione zbyt szybko. Podobnie sprawę skomentował Tom Watson, przewodniczący Organizacji Przemysłu Laboratoryjnego i Badawczego. Watson stwierdził, że organ “konsekwentnie wspierał złagodzenie niepotrzebnych ograniczeń". Natomiast “jedynym sposobem”, aby uniknąć w przyszłości kolejnych lockdownów, było utrzymanie “solidnego reżimu testowania”, co przyczyniłoby się do odkrycia nowych wariantów.

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid zapowiedział jednak w styczniu zmiany ws. zasad dotyczących obostrzeń. Polityk podkreślił, że ludzie muszą nauczyć się żyć z koronawirusem w taki sam sposób jak z grypą. “Będziemy tej wiosny tworzyć nasz długoterminowy plan na życie z COVID-19" – ogłosił Javid.