Listę najpotężniejszych paszportów tworzy firma konsultingowa Henley & Partners zajmującą się migracją. Kraje klasyfikowane są według liczby miejsc docelowych, do których posiadacze paszportów mogą dotrzeć bez konieczności uzyskania wizy. Jako bezwizowy dostęp firma zalicza sytuacje, w których wiza nie jest wymagana lub gdy wymagane są łatwiejsze do uzyskania dokumenty wjazdowe, takie jak wizy po przyjeździe, zezwolenia na pobyt i elektroniczne zezwolenia na podróż.

Indeks paszportów Henley opiera się na danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), na podstawie których oceniana jest 199 paszportów na świecie.

Najpotężniejsze paszporty na świecie

Zgodnie z indeksem Henley Passport Index z 2025 r. najpotężniejszy paszport na świecie ma Singapur. Zgodnie z rankingiem obywatele tego państwa-miasta mają bezwizowy dostęp do 195 z 227 miejsc na świecie. Na drugim miejscu z bezwizowym dostępem do 193 miejsc na świecie znalazła się Japonia.

Trzeci wynik (192 miejsca bez konieczności posiadania wizy) miało pięć europejskich państw Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania oraz Korea Południowa.

Moc polskiego paszportu

W pierwszej dziesiętne najlepszych wyników znalazły się 33 państwa. Polska uplasowała się w gronie państw z siódmym wynikiem na świecie, co oznacza niewielki spadek o jedno miejsce w porównaniu z zestawieniem z poprzedniego roku. W 2025 roku polski paszport umożliwia bezwizowy wjazd do 188 miejsc na świecie. Ten sam wynik uzyskały też Kanada i Malta. W poprzednim roku polski paszport był na szóstym miejscu na świecie.

Tuż za Polską z ósmym wynikiem znalazły się Czechy i Węgry z bezwizowym dostępem do 187 miejsc na świecie

Najgorszy paszport na świecie

Na ostatnim miejscu ponownie uplasowany został Afganistan. Paszport tego kraju upoważnia do bezwizowego wjazdu do zaledwie 26 z 227 destynacji. Jego obywatele mogą odwiedzić bez konieczności uzyskania wizy takie miejsca jak Kambodża, Malediwy, Dżibuti, Sri Lanka i Haiti.