Wraz z wiekiem ludzkie tętnice usztywniają się, co zwiększa ryzyko występowania chorób i ataków serca. Średni wiek, w jakim ludzie doznają ataku serca to 65 lat. Jednak z badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Journal of Physiology, możemy spowolnić proces starzenia się naczyń krwionośnych - pisze Quartz.

Z badania wynika, że każdy człowiek ma unikalną wielkość tętnic i to od niej zależy, jak dużo musimy trenować. Im większe naczynia krwionośne, tym potrzebujemy więcej wysiłku. Średniej wielkości tętnice wymagają 2-3 30-minutowych treningów w tygodniu. Jednak żeby zminimalizować ryzyko usztywnienia najgrubszych naczyń, ludzie powinni odbywać w ciągu tygodnia nawet 4-5 treningów.

Jeden z autorów badania stwierdził nawet, że nie tylko możemy zatrzymać proces starzenia się tętnic, ale nawet odwrócić go.

Wspomniane badanie ma niezwykłe znaczenie. W USA każdego roku z powodu chorób serca umiera rocznie ponad 610 tys. osób. Choroby te odpowiadają za jedną czwartą wszystkich zgonów – wynika z danych US Centers for Disease Control and Prevention.

>>> Polecamy: Epidemia niebezpiecznych suplementów. Zbadanych jest tylko 0,5 proc. produktów na rynku