"Dobra wiadomość jest taka, że szczepienia w Europie przyspieszają. Dziś (w środę) osiągnęliśmy 100 mln zaszczepień. Z tego 27 mln Europejczyków zostało w pełni zaszczepionych, czyli otrzymało dwie dawki" - powiedziała von der Leyen.

Zastrzegła jednak, że wciąż istnieje wiele czynników, które mogą zakłócić planowany harmonogram dostaw szczepionek. Widać to chociażby po ogłoszeniu we wtorek przez firmę Johnson & Johnson wstrzymania wprowadzania na rynek swojego preparatu - podkreśliła.

"Dlatego z przyjemnością informuję, że osiągnęliśmy porozumienie z BioNTech-Pfizer, aby po raz kolejny przyspieszyć dostawy szczepionek. 50 milionów dodatkowych dawek szczepionek BioNTech-Pfizer zostanie dostarczonych w drugim kwartale tego roku, począwszy od kwietnia. Początkowo przewidziano, że dostawa tych 50 milionów dawek nastąpi w czwartym kwartale 2021 r. Obecnie są one dostępne w drugim kwartale" - oświadczyła przewodnicząca KE, dodając, że w środę Komisja rozpoczęła negocjacje z BioNTech-Pfizer ws. dostawy 1,8 mld dawek szczepionek na lata 2022-2023.

Nowy kontrakt ma dotyczyć nie tylko produkcji szczepionek, ale także niezbędnych komponentów. "Wszystko to ma odbywać się w UE" - powiedziała von der Leyen.

Reklama

Szczepionka Moderny jest skuteczna po pół roku

Skuteczność szczepionki przeciwko Covid-19 amerykańskiej firmy Moderna nie maleje z czasem; według badań po pół roku preparat daje 90 proc. ochrony przed Covid-19 i 95-proc. zabezpieczenie przed ciężką postacią choroby - przekazała firma.

Ogłoszona również w czasopiśmie "The New England Journal of Medicine" aktualizacja badań klinicznych opisuje skuteczność działania szczepionki u osób, którym średnio pół roku wcześniej podano drugą dawkę preparatu - poinformowała Moderna w opublikowanym we wtorek komunikacie. Dodano, że te obserwacje potwierdzają skuteczność substancji i trwałość dawanej przez nią ochrony.

Firma przekazała również, że pracuje nad nowymi szczepionkami, które miałyby lepiej chronić przed po raz pierwszy zaobserwowanym w RPA wariantem koronawirusa B.1.351. Sukcesem zakończyły się prowadzone na myszach pierwsze próby dwóch preparatów, z których jeden jest nową substancją opracowaną przeciwko B.1.351, a drugi łączy w sobie tę szczepionkę z już stosowanym preparatem, tworząc tzw. szczepionkę multiwalentną, działającą przeciwko różnym wariantom wirusa.

Do 12 kwietnia Moderna dostarczyła na całym świecie 132 mln dawek swojej szczepionki przeciwko Covid-19, z czego 117 mln do samych USA. Według założeń firmy kraj ten otrzyma kolejne 100 mln dawek do końca maja i taką samą liczbę do końca lipca. Moderna zaznaczyła, że stopniowo zwiększa współpracę przy produkcji szczepionek z firmami spoza USA.

Podawana w dwóch dawkach oparta na technologii mRNA szczepionka Moderny jest zatwierdzona do użytku w ponad 40 krajach świata, w tym w USA, państwach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.