„Nie czuję się zbyt szczęśliwa z powodu tej decyzji, ale jeśli uratuje ona więcej istnień i ochroni więcej ludzi i ich bliskich, to powinna być ceną, jaką zapłaci państwo – powiedziała premier Ingrida Szimonyte.

Jeśli parlament zatwierdzi program rządowy, może to kosztować państwo około 27 mln euro.

Szacuje się, że na Litwie mieszka ponad 270 tys. osób w wieku powyżej 75 lat. Zgodnie z założeniem jednorazowe świadczenie otrzymają ci seniorzy, którzy przyjmą szczepionkę, a także ci, którzy przystąpią do szczepienia przypominającego.

Litewski resort opieki społecznej i pracy w środowym komunikacie wskazał, że jedna trzecia osób w kraju powyżej 75 lat nie ma odporności na koronawirusa. Proponowane jednorazowe świadczenia mają na celu zwiększenie aktywności szczepienia wśród seniorów, którzy należą do grupy największego ryzyka.

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Litwa znajduje się na pierwszym miejscu w UE pod względem zachorowalności na Covid-19 i na drugim pod względem liczby przypadków śmiertelnych.

Minionej doby na Litwie zarejestrowano 2 556 nowych przypadków. Na Covid-19 zmarło 14 osób. Liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w skali kraju wynosi 825,1.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)