Lockdown dla niezaszczepionych „nie jest konieczny we Francji” – zapewnił Macron, oceniając, że wystarcza obowiązek posiadania paszportu sanitarnego w miejscach publicznych.

„Z drugiej strony uważam, że wszyscy powinniśmy być ambasadorami szczepień” – dodał szef państwa.

Austria stała się w poniedziałek pierwszym krajem UE, który wprowadził lockdown dla osób niezaszczepionych. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosiła w czwartek surowe ograniczenia dotyczące osób nieszczepionych w swoim kraju, gdzie liczba nowych infekcji wzrosła o ponad 65 tys. w ciągu 24 godzin.

Reklama

Francja jest również dotknięta kolejną falą zakażeń; w czwartek władze poinformowały o 20 366 nowych przypadkach koronawirusa odnotowanych w ciągu 24 godzin. Jak podało ministerstwo edukacji, 4048 klas we Francji jest obecnie zamkniętych z powodu zakażeń, co stanowi 0,8 proc. wszystkich klas w szkołach.

Macron ogłosił 9 listopada, że utrzymanie ważności paszportu sanitarnego dla osób powyżej 65. roku życia będzie uzależnione od 15 grudnia otrzymaniem dawki przypominającej. Dawka ta od grudnia będzie przysługiwać we Francji osobom powyżej 50. roku życia.