Pierwsze 5300 dawek szczepionek firmy Bavarian Nordic dociera właśnie do Hiszpanii. Kolejne partie preparatu zostaną wkrótce przekazane do Portugalii, Niemiec i Belgii – wynika z wtorkowego oświadczenia. Dalsze dostawy szczepionek, zakupione przez Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia (HERA), są zaplanowane na lipiec i sierpień.

„Dziś pierwsze dostawy szczepionek w odpowiedzi na epidemię małpiej ospy docierają do najbardziej narażonych krajów” – skomentowała europejska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides.

To pierwszy raz, kiedy Unia Europejska, za pośrednictwem europejskiego urzędu HERA, bezpośrednio kupuje i przekazuje szczepionki do państw członkowskim UE.

Reklama

„Dzięki uruchomieniu i działaniu urzędu HERA Unia znacząco wzmocniła swoje zdolności do reagowania i radzenia sobie z zagrożeniami dla zdrowia” – dodała komisarz.

HERA zamówiła 109 090 szczepionek przeciw małpiej ospie w skali całej Europy. Polska w ramach tej puli ubiegała się o 1100 szczepionek - poinformował w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak wynika z wypowiedzi ministra, preparaty te mają trafić do personelu, który zajmuje się pacjentami chorymi na małpią ospę.

Czym jest małpia ospa?

Małpia ospa to wirusowa choroba odzwierzęca (przenoszona ze zwierząt na ludzi), której objawy są podobne, ale mniej dotkliwe niż w przypadku ospy prawdziwej. Małpia ospa jest chorobą endemiczną w Zachodniej i Środkowej Afryce, ale po raz pierwszy w historii zaczęła się rozprzestrzeniać w Europie.

Od 18 maja odnotowano 2682 przypadki małpiej ospy w 23 państwach Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Hiszpania i Szwecja) oraz w Norwegii i na Islandii.