Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w środę szczepionkę firmy GSK Plc przeciwko wirusowi RSV (Respiratory Syncytial Virus), który powodował schorzenia układu oddechowego, m.in. zapalenie oskrzeli. Produkt trafi do sprzedaży w nadchodzących tygodniach i będzie przeznaczony dla starszych dorosłych.

- To z pewnością rewolucja w opiece profilaktycznej - powiedziała Emily Field, szefowa działu ds. badań farmaceutycznych na Europę w Barclays Plc.

Nowa szczepionka GSK będzie się nazywać „Arexvy”, co brzmi podobnie do nazwy wirusa - RSV.

Reklama

Pozycja GSK na rynku

GSK już sprzedaje popularną szczepionkę chroniącą odrą, a jeśli uda się powtórzyć ten sukces w przypadku szczepionki przeciw RSV, to będą w bardzo dobrej pozycji – ocenia Emily Field.

Firma próbuje odzyskać rolę kluczowego gracza w przemyśle szczepionkowym po tym, jak firma ta została wyprzedzona przez Pfizera w czasie pandemii Covid-19.

Wartość akcji GSK nie uległa zmianie w czwartek rano w Londynie, ponieważ decyzja amerykańskiej FDA była szeroko oczekiwana. Niemniej zatwierdzenie szczepionki "powinno być postrzegane jako silne wsparcie dla GSK jeśli chodzi o zdolności w przemyśle szczepionkowym - napisał w notatce Sean Conroy, analityk z Shore Capital.

Bycie pierwszym na rynku pozwoli GSK uzyskać przewagę w dyskusji na temat swojej szczepionki z lekarzami i ubezpieczycielami. AstraZeneca Plc i Sanofi przygotowują również swoje preparaty z długo działającymi przeciwciałami na RSV w tym roku. Tymczasem kolejny bohater szczepionkowej walki z pandemią, firma Moderna Inc., również pracuje nad szczepionką w technologii mRNA przeciw wirusowi RSV.

Wirus RSV

Wirus RSV został odkryty w 1956 roku i szybko został uznany za jedną z najczęstszych przyczyn chorób dziecięcych. W latach sześćdziesiątych eksperymentalna szczepionka została przetestowana u niemowląt. Ale zamiast chronić niemowlęta, preparat nasilał chorobę, skutkując większą liczbą hospitalizacji i dwoma zgonami.