Ministerstwo, po zapoznaniu się z projektem ustawy o ograniczeniu użycia tytoniu przedłożonym przez grupę roboczą i po dokonaniu oceny badań dotyczących saszetek nikotynowych przedłożonych przez przedstawicieli biznesu (niemiecki Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR), brytyjski urząd normalizacyjny (BSI), szwedzki instytut normalizacyjny (SIS)) i inne kraje UE, zaproponowało m. in. 16 mg jako dopuszczalne stężenie nikotyny na saszetkę, dopuszczenie wszystkich substancji smakowych z wyłączeniem smaków słodyczy, napojów bezalkoholowych i napojów energetycznych, obowiązkowe licencjonowanie punktów sprzedaży oraz raportowanie minimum na 6 miesięcy przed wprowadzeniem produktu na rynek.

Konkretne środki ustawodawcze zaproponowane w projektach ustaw oraz argumenty na ich poparcie przedstawiono w nocie wyjaśniającej dołączonej do projektu. Projekt ustawy przed ostatecznym przyjęciem będzie musiał przejść głosowanie podczas sesji plenarnej parlamentu jesienią.

Temat jest przedmiotem zainteresowania odpowiednich resortów także w Polsce. W Ministerstwie Finansów, przy udziale przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, trwają prace nad założeniami zmian w celu objęcia ustawą o podatku akcyzowym grupy wyrobów zawierających nikotynę, niezawierających tytoniu, innych niż płyn do papierosów elektronicznych stanowiących substytuty dla wyrobów tytoniowych.

Włączenie saszetek nikotynowych do grupy wyrobów podlegających opodatkowaniu jest zgodne z postulatami branży tytoniowej oraz założeniami zmiany Dyrektywy Rady 2011/64/UE w sprawie struktury oraz stawek akcyzy stosowanych do wyrobów tytoniowych.

Reklama