Najmniejszym poparciem eutanazja cieszy się wśród osób deklarujących się jako religijne (33 proc.); z kolei osoby niewierzące zdecydowanie popierają takie rozwiązanie (84 proc.). Ponad połowa wyborców koalicji rządzącej na Węgrzech (54 proc.) popiera eutanazję bierną lub czynną; w przypadku wyborców opozycji jest to aż 78 proc.
Pytania zadane przez Median były powtórzeniem tych z 2013 roku. W ciągu dziesięciu lat odsetek osób popierających zarówno bierną, jak i czynną eutanazję wzrósł z 30 do 47 proc., natomiast wyraźnie spadła liczba osób w całości ją odrzucających (z 38 do 21 proc.).
Kwestia eutanazji przyciągnęła w ostatnim czasie szczególne zainteresowanie węgierskiej opinii publicznej w związku ze sprawą Daniela Karsaia, prawnika cierpiącego na stwardnienie zanikowe boczne (ALS), wskutek którego zanikają komórki nerwowe poruszające mięśniami, co prowadzi do całkowitego paraliżu i śmierci przez uduszenie przy zachowaniu zdolności umysłowej. Na ALS cierpiał m.in. astrofizyk Stephen Hawking.
Karsai stara się wyegzekwować możliwość eutanazji na drodze sądowej, kierując sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu; publiczna rozprawa ma odbyć się 28 listopada.
Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 600 osób w dniach 17-18 listopada metodą wywiadów telefonicznych.
Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)