W poniedziałek ponad 1000 pracowników pojawiło się w fabryce Tesli w Gruenheide pod Berlinem z naklejkami wzywającymi do „bezpiecznej i uczciwej pracy” – podał związek. W zakładzie pracuje około 12 tys. osób.

Pracownicy Tesli skarżą się na złe warunki pracy i brak bezpieczeństwa, w tym na ekstremalne obciążenie pracą spowodowane niedoborami kadrowymi i zbyt ambitnymi celami produkcyjnymi, twierdzi IG Metall.

Związek zawodowy, który ma znaczne wpływy w konkurencyjnych dla Tesli firmach, w tym w zakładach Volkswagena, odnotował gwałtowny wzrost liczby pracowników Tesli w swoich szeregach.

Reklama

Samochody elektryczna to mniejsza liczba miejsc pracy

Coraz większa liczba pracowników branży motoryzacyjnej domaga się wzrostu wynagrodzeń i poprawy bezpieczeństwa pracy w związku ze zwrotem firm w kierunku pojazdów elektrycznych. Związek zawodowy United Auto Workers rozpoczął w USA poważny strajk wymierzony w General Motors, Ford i Stellantis, wstrzymując produkcję w kilku fabrykach. Problem polega na tym, że przejście na produkcję pojazdów elektrycznych, których zbudowanie wymaga mniejszej niż w przypadku aut spalinowych liczby podzespołów, a co za tym idzie wymaga mniej pracowników, wpłynie na redukcję miejsc pracy i zmniejszenie płac.

Tesla ignoruje prawa pracowników

Dyrektor naczelny Tesli, Elon Musk wykazał niewielką tolerancję wobec związków zawodowych. Dzień po tym, jak grupa pracowników Tesli w Buffalo w stanie Nowy Jork rozpoczęła na początku tego roku kampanię związkową, producent samochodów zwolnił ich.

W ciągu ostatnich kilku lat Tesla przegrała kilka orzeczeń wydanych przez Krajową Radę ds. Stosunków Pracy. Jedna z nich, z sierpnia 2022 r., dotyczyła ograniczeń noszenia przez pracowników prozwiązkowych koszulek.

W Niemczech firma dotychczas odmawiała podpisania umów płacowych, które są standardem w największej gospodarce Europy, co stawia producenta samochodów na kursie kolizyjnym ze organizacją związkową IG Metall liczącą 2,2 miliona członków.

„Nikt w Niemczech nie musi ukrywać swojej przynależności związkowej” – powiedział Dirk Schulze, dyrektor okręgowy IG Metall. „Niemiecka konstytucja daje wszystkim pracownikom prawo do zrzeszania się w związek zawodowy i otwartego opowiadania się za nim w miejscu pracy – dotyczy to również Tesli”.