Lokalny rząd w Hajnan nakazał Evergrande wyburzenie 39 budynków w ciągu 10 dni, ponieważ pozwolenia na budowę uzyskano w nielegalny sposób – podały chińskie media.

W następstwie tych informacji giełdowy indeks chińskich deweloperów stracił 2,8 proc., a akcje takich firm, jak Sunac China Holdings Ltd. oraz Shimao Group Holdings Ltd. straciły ponad 8 proc. wartości.

Evergrande nie udzieliło szczegółowych informacji na temat zawieszenia handlu swoimi akcjami, ale firma zapowiedziała, że wyda ogłoszenie w tej sprawie zawierające wewnętrzne informacje.

Evergrande to drugi największy deweloper w Chinach. Zadłużenie przedsiębiorstwa w grudniu oceniano na ponad 300 mld dol. Firma zatrudnia ponad 160 tys. osób, zaś z jej działalnością w sposób pośredni związanych jest 3,8 mln miejsc pracy. Nieruchomościowy gigant posiada 800 nieukończonych nieruchomości, na które czeka 1,6 mln ludzi.

Reklama

Trudna sytuacja w branży

Chińskie firmy z sektora nieruchomości mają w styczniu coraz większe rachunki do zapłacenia, a możliwości pozyskania niezbędnych funduszy są coraz mniejsze. Przedsiębiorstwa z tej branży będą musiały pozyskać co najmniej 197 mld dol., aby pokryć zapadające obligacje, kupony, produkty powiernicze i odroczone wynagrodzenia dla pracowników migrujących – wynika z obliczeń agencji Bloomberg.

Zakontraktowana sprzedaż 31 notowanych na giełdzie chińskich deweloperów w grudniu 2021 była mniejsza o 26 proc. względem grudnia 2020.

Sprzedaż mieszkań Evergrande spadła w grudniu o 99 proc. i była 7 proc. niższa niż w listopadzie – napisali analitycy w notatce z ostatniej niedzieli. Z kolei sprzedaż Shimao obniżyła się o 25 proc. względem stanu z listopada.

Zjazd wartości akcji deweloperów nie pociągnął za sobą zjazdu w obszarze obligacji.