Najwyższy udział własnych mieszkań zanotowano w Rumunii, gdzie aż 96 proc. ludności mieszkało we własnym M. Kolejne były: Słowacja (92 proc.), Węgry i w Chorwacja (po 91 proc.) oraz Litwa (niecałe 89 proc.). W tym zestawieniu Polska znajduje się wysoko, bo tuż za Litwą. Nad Wisłą w 2020 r. 85,6 proc. ludności mieszkało w domach i mieszkaniach, które należały do ich gospodarstwa domowego.

We wszystkich państwach członkowskich, z wyjątkiem Niemiec, posiadanie własnego lokalu jest najbardziej powszechne. W przypadku Niemiec połowa ludności mieszka we własnym mieszkaniu, a druga połowa - w wynajmowanym. Niskie udziały własności mieszkań dotyczą również Austrii (55 proc) i Danii (59 proc.).

W większości państw Wspólnoty od 2010 roku udział populacji zamieszkującej we własnym mieszkaniu zmniejszył się. Największy spadek (o 7,3 pkt proc.) odnotowano w Danii. Kolejne miejsca zajęły Litwa (-5 pp) i Hiszpania (-4,7 pp).

W Niemczech, gdzie w 2020 r. zaledwie połowa ludności mieszkała we własnych mieszkaniach, spadek od 2010 r. wyniósł 2,8 pkt proc.

Reklama

W ostatniej dekadzie w 10 państwach wzrósł udział lokatorów, którzy mieszkali we własnym mieszkaniu lub domu. Wśród nich, z najwyższym wynikiem +4,3 pp, znalazła się Polska.