W Polsce w budowie jest 1,7 mln m2 powierzchni biurowych, wobec 10,2 mln m2 zasobów na koniec III kw. br., wynika z danych firmy JLL.

"Aktywność deweloperów na głównych rynkach biurowych poza Warszawą wynosi obecnie ok. 900 tys. m2. Najwięcej buduje się w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Te trzy ośrodki skupiają aż 67 proc. nowej podaży realizowanej poza Warszawą, niemniej jednak wszystkie miasta regionalne odnotowały wzrost aktywności deweloperskiej, co świadczy o nieustającym zainteresowaniu tymi lokalizacjami ze strony najemców" - powiedział dyrektor ds. Rynków Regionalnych w JLL Karol Patynowski, cytowany w komunikacie.

Łącznie w Polsce powstaje blisko 1,7 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, dodano.

Aktualnie polski rynek oferuje 10,2 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego ponad 5,4 mln m2 przypada na Warszawę. Zasoby na głównych rynkach regionalnych przekroczyły już poziom 4,8 mln m2, z czego Kraków i Wrocław dysponują zapleczem biurowym powyżej 1 mln m2, natomiast Katowice, Poznań i Łódź zbliżają się do granicy 500 tys. m2 powierzchni, podano także.

"Polski rynek biurowy notuje bardzo dobre wyniki i spodziewamy się kontynuacji tego pozytywnego trendu. W ostatnim czasie Tholons zaktualizował swój coroczny ranking 'Services Globalisation City Index', uwzględniając w nim aż cztery miasta z Polski - Kraków, Warszawę, Wrocław i Gdańsk. Ponadto, od września jesteśmy oficjalnie zaliczani do grona państw rozwiniętych wg indeksu agencji FTSE Russel. Uznanie ze strony międzynarodowych agencji będzie z pewnością sprzyjać wizerunkowi inwestycyjnemu Polski i przekładać się na kontynuację dynamicznego rozwoju nieruchomości komercyjnych, nie tylko w największych miastach" - dodał Patynowski.

Reklama

Od początku roku do końca października firmy wynajęły blisko 1,1 mln m2, z czego prawie 420 tys. m2 na głównych rynkach poza Warszawą.

"Co ciekawe, międzynarodowe korporacje coraz częściej są zainteresowane są rozwojem swojej działalności w mniejszych miastach, w których pozycjonowanie marki jest znacznie łatwiejsze. Świadczą o tym umowy najmu podpisane np. w Gliwicach, Rzeszowie, czy Białymstoku" - powiedziała analityk rynku Hanna Dąbrowska.

Największe tegoroczne umowy najmu zawarły takie firmy jak: Deloitte (22,1 tys. m2, Q22 w Warszawie), Santander Consumer Bank (trzy kontrakty: 17 tys. m2 w budynku na potrzeby własne we Wrocławiu; 14,8 tys. m2 w Business Garden w Poznaniu; 10 tys. m2 w Business Garden we Wrocławiu), KNF (14,8 tys. m2 w Pięknej 2.0, w Warszawie), WeWork (14,2 tys. m2 w Mennica Legacy Tower, w Warszawie), CiC 13,5 tys. m2 Varso II w Warszawie), Capgemini (11,9 tys. m2 w Rondo Business Park w Krakowie), PLL LOT (11,8 tys. m2 na potrzeby własne w Warszawie), Ad Pilot (10,3 tys. m2 w Wolf Marszałkowska w Warszawie) oraz Sii (10,1 tys. m2 w Olivii Prime A w Trójmieście), wymieniono w materiale.

Poziom pustostanów w Warszawie pozostaje w tendencji spadkowej i pod koniec III kwartału 2018 r. wyniósł 10%. W centralnych strefach stolicy równał się 6,6%. Średni wskaźnik dostępnych powierzchni biurowych w głównych miastach regionalnych w III kw. 2018 r. wyniósł 9,7%, a sześć z ośmiu głównych rynków w Polsce odnotowało spadki współczynnika niewynajętej powierzchni rok do roku. Największe z nich dotyczyły Poznania (-3,6 pkt prov.), dzięki czemu stał się on miastem z najniższym (6,6%) poziomem pustostanów w Polsce, podało także JLL.

"Współczynnik pustostanów nadal spada, nawet kiedy weźmiemy pod uwagę wysoki wolumen powierzchni biurowej, która została w ostatnim czasie dostarczona na rynek. Świadczy to o wysokiej chłonności sektora biurowego w Polsce i jest kolejnym dowodem na silne zainteresowanie ze strony najemców" - podsumowała Dąbrowska.

W centrum Warszawy czynsze dla najlepszych nieruchomości wynoszą od 17 euro do 23,5 euro / m2 /miesiąc, a poza nim od 11 euro do 15 euro/ m2 / miesiąc.

Poza Warszawą, najwyższe czynsze transakcyjne charakteryzują obecnie Kraków (13,5 - 14,6 euro / m2 / miesiąc) i Wrocław (13,7 - 14,5 euro / m2 / miesiąc), podczas gdy najniższe odnotowuje Lublin (10,5 – 11,5 euro / m2 / miesiąc).