Duże miasta

W Warszawie wzrosty te wynoszą odpowiednio 3,8 i 7,8 proc., a we Wrocławiu 7,5 i 6,6 proc. Jak wskazano w raporcie, na rynku pierwotnym średnia cena nowego mieszkania w Krakowie i Warszawie wynosi odpowiednio ponad 15 tys. zł i ponad 16 tys. zł.

"Tegoroczny trzeci kwartał będzie z pewnością zapamiętany na długo przez osoby profesjonalnie związane z branżą obrotu nieruchomościami i pośrednictwa finansowego. Rozpoczęcie z początkiem lipca programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. spowodowało, że rynek nieruchomości nie miał czasu na wakacyjny odpoczynek" - poinformowano.

Reklama

Eksplozja zainteresowania zakupem mieszkań

Marcin Jańczuk, współautor raportu, cytowany w informacji wskazał, że odczyty Indeksu Popytu w raporcie Barometr Metrohouse i Credipass wskazują, że "mieliśmy do czynienia z prawdziwą eksplozją zainteresowania zakupem mieszkań". Na rynku było dwa razy więcej aktywnych klientów niż w analogicznym okresie 2022 r. - podał.

Zwrócił również uwagę na zwiększającą się różnicę cen pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym. "Rozpatrując zakup dwupokojowego mieszkania o metrażu ok. 40 m kw. w Warszawie, należy przygotować budżet nie mniejszy niż 500 tys. zł. Na rynku pierwotnym trzeba liczyć się z kosztami znacznie przewyższającymi 600 tys. zł" - poinformował Jańczuk z Metrohouse.

Ile mieszkań kupuje się w celach inwestycyjnych?

Z raportu wynika, że w III kwartale br. odsetek klientów nabywających mieszkanie w celach inwestycyjnych spadł z 45 proc. do 37 proc. "Widać też wyraźny wzrost aktywności kupujących poniżej 30. roku życia, a także (tu nieco mniej wyraźny) wzrost odsetka osób deklarujących zakup pierwszego mieszkania" - podkreślono.

Program "Bezpieczny Kredyt 2 proc."

Autorzy raportu podali, że z możliwości dopłat do rat kredytów w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. skorzystało już ponad 27 tys. kredytobiorców. "Cała reszta rynku obserwuje efekt uboczny programu, jakim są wzrosty cen" - dodano.

Jak podkreślił Jańczuk, obok wysokich cen potencjalni nabywcy muszą się mierzyć z niezadawalającą podażą mieszkań. Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że przez rok np. oferta krakowskich deweloperów skurczyła się o rekordowe 56 proc. W Warszawie spadek podaży wyniósł 44 proc., we Wrocławiu - 37 proc., a w Trójmieście 31 proc. - zaznaczył ekspert portalu Andrzej Prajsnar.(PAP)