Stabilizacja cen mieszkań w największych miastach

"Sytuację na rynkach mieszkaniowych największych miast można podsumować jednym zdaniem: w ofercie firm deweloperskich zwiększyła się liczba mieszkań, czego efektem jest stabilizacja ich średniej ceny metra kwadratowego" – wskazał Marek Wielgo z portalu RynekPierwotny.pl.

W Warszawie, Krakowie i Poznaniu październik był drugim z rzędu miesiącem, w którym średnia cena pozostała na niezmienionym poziomie - podano. Podwyżki wyhamowały we Wrocławiu, Łodzi i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W Trójmieście średnia cena metra kwadratowego mieszkania w ofercie deweloperów wzrosła w październiku o 1 proc.

Ze wstępnych danych wynika, że Trójmiasto było jedyną metropolią, w której wprowadzonych do sprzedaży mieszkań mogło być mniej niż sprzedanych. Dodatkowo na rynek trafiła tam duża pula drogich mieszkań.

Wrocław liderem podwyżek cen mieszkań w 2023 roku

Jak zauważyli eksperci, październik nie przyniósł przetasowania w wyścigu o miano tegorocznego lidera podwyżek - prowadzi Wrocław, gdzie od początku roku średnia cena metra kwadratowego wzrosła o 11 proc. Na drugim miejscu znalazła się Łódź z podwyżką 10 proc., na trzecim Poznań, gdzie podwyżka wyniosła 7 proc. W Warszawie i Krakowie średnia poszła w górę o 6 proc., a w Trójmieście i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli – o 4 proc.

Ze wstępnych danych sprzedażowych wynika, że w siedmiu metropoliach deweloperzy zawarli w październiku łącznie więcej umów deweloperskich niż miesiąc wcześniej; wyjątkiem był Wrocław.

"Być może zadziałały różnego rodzaju bonusy i opusty cenowe stosowane przez deweloperów, którzy musieli zacząć zabiegać o klientów. W czwartym kwartale można spodziewać się kontynuacji takiej polityki sprzedażowej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jeśli deweloper decyduje się na obniżkę ceny mieszkań, to raczej tych najdroższych" – skomentował Wielgo.

Jak zaznaczyli specjaliści portalu, potencjalnych nabywców może zachęcać duży wybór mieszkań. Wprawdzie miniony miesiąc prawdopodobnie przyniósł ogółem spadek nowej podaży mieszkań, ale były wyjątki, m.in. Poznań. Deweloperzy wprowadzili tam na rynek więcej lokali, niż w całym trzecim kwartale. W efekcie zwiększyli sprzedaż, po bardzo słabym pod względem liczby zawartych transakcji wrześniu. (PAP)