Ceny mieszkań w Polsce
Jak wskazano w raporcie portalu RynekPierwotny.pl, stabilny poziom cen w maju utrzymywał się w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu.
"W tym roku niemal we wszystkich metropoliach wzrosty średniej ceny metra kwadratowego wszystkich mieszkań dostępnych w ofercie deweloperów przeplatały się okresami stabilizacji. Wyjątkiem jest Łódź, w której średnia – ok. 11,5 tys. zł za metr kwadratowy – zatrzymała się na poziomie z sierpnia ubiegłego roku" – wskazał Marek Wielgo z portalu RynekPierwotny.pl.
Ekspert zaznaczył, że w perspektywie miesiąca wzrost lub spadek ceny metra kwadratowego zależy od tego, czy w sprzedaży pojawia się pula drogich, czy stosunkowo tanich jak na dane miasto lokali. W tym roku na rynek częściej trafiały inwestycje obejmujące droższe lokale o większym metrażu i podwyższonym standardzie.
Ceny mieszkań: Trójmiasto i Kraków
Ze wstępnych danych portalu RynekPierwotny.pl wynika, że w maju po raz kolejny w tym roku, tym razem o 2 proc., wzrosła średnia cena metra kwadratowego w Trójmieście, osiągając ponad 16,8 tys. zł/m kw. W efekcie na trzecie miejsce w rankingu najdroższych metropolii zepchnięty został Kraków ze średnią niespełna 16,7 tys. zł/m kw.).
"Warto zauważyć, że na podwyżkę w Trójmieście zapracował Gdańsk, który jest specyficzną metropolią. Ze względu na atrakcyjność turystyczną powstaje tam dużo drogich mieszkań w projektach ulokowanych m.in. w pobliżu Zatoki Gdańskiej oraz Śródmieścia. Akurat w lutym i maju na rynek trafiła duża pula takich lokali" – zauważył Marek Wielgo.
Ceny mieszkań: Warszawa przebiła kolejną barierę
W ocenie eksperta prawdopodobniej do podobnej sytuacji doszło w Warszawie, gdzie średnia cena metra kwadratowego przebiła w maju pułap 18 tys. zł. Podwyżkę, drugi miesiąc z rzędu, odnotowano też w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, gdzie średnia cena wyniosła 11,3 tys. zł/m kw.
Ceny mieszkań: Wrocław i Poznań stabilnie
Stabilny poziom cen utrzymuje się natomiast we Wrocławiu - ok. 14,8 tys. zł/m kw., a także w Poznaniu - 13,4 tys. zł/m kw., gdzie ceny stoją w miejscu od lutego.
Największą stabilność cenową obserwuje się w Poznaniu i Krakowie. W obydwu miastach średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań była w maju o 2 proc. wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Dla porównania w Trójmieście podwyżka w ujęciu rocznym wyniosła 10 proc.
W Warszawie wzrost średniej ceny metra kwadratowego w okresie 12 miesięcy wynosił w maju 3 proc., w Łodzi – 4 proc., w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – 6 proc., a we Wrocławiu – 7 proc. (PAP)