Jak podają hiszpańskie media, powołujące się na źródła w NATO, we wniosku datowanym 23 marca Hiszpania poprosiła o dostarczenie środków ochronnych i medycznych dla szpitali.

Do tej pory tylko Ukraina, nie będąca członkiem NATO, ale znajdująca się w grupie potencjalnych kandydatów, wystąpiła z wnioskiem do Sojuszu o pomoc humanitarną w walce z pandemią.

W piśmie do NATO Hiszpania wyszczególnia, jakie środki medyczne i ochronne pilnie potrzebuje: m.in. 1,5 mln maseczek chirurgicznych, 15 tys. sztuk odzieży ochronnej, pół miliona szybkich testów na Covid-19, 45 tys. respiratorów. Oprócz tego rękawice, termometry, aparaty do mechanicznego wspomagania wentylacji i inne.

NATO przekazało tę listę pozostałym członkom Sojuszu, aby każdy z nich powiadomił o możliwości udzielenia pomocy.

Według źródeł dyplomatycznych, na które powołuje się dziennik "El Pais", jest niezwykle trudne, aby w sytuacji globalnej pandemii członkowie Sojuszu przekazali materiały potrzebne w ich własnych krajach.

Na zdjęciu wniosku Ministerstwa Obrony, opublikowanym przez dziennik "La Razon", strona hiszpańska wskazuje jako datę rozpoczęcia pandemii w tym kraju 9 marca. Tymczasem, zgodnie ze źródłami Ministerstwa Zdrowia, pierwszy potwierdzony przypadek Covid-19 odnotowano w Hiszpanii już 31 stycznia, natomiast w dniu 8 marca rząd autoryzował wielkie manifestacje feministyczne w wielu miastach kraju. Zgodnie z danymi oficjalnymi, w dniu 9 marca było już prawie 1000 zakażonych i 16 zmarłych. Stan zagrożenia rząd ogłosił pięć dni później.

>>> Polecamy: W czasie epidemii europejski rynek pracy wygrywa. Jest o wiele lepszy niż amerykański