Szeroko zakrojony przegląd prawodawstwa dotyczącego banku centralnego, który właśnie znajduje się w toku, zwrócił szczególną uwagę władz na wspomnianą tendencję. – Jeżeli zanik użycia pieniądza będzie następował zbyt szybko, to może być trudno utrzymać infrastrukturę konieczną do obsługi gotówki – powiedział Mats Dillen, który odpowiada za przeprowadzenie wspomnianego przeglądu.

Szwecja jest powszechnie uważana za najbardziej bezgotówkowe państwo na świecie. Większość oddziałów szwedzkich banków przestało obsługiwać transakcje gotówkowe, a wiele sklepów, muzeów oraz restauracji przyjmuje obecnie tylko karty płatnicze albo płatności mobilne. Niesie to ze sobą pewien problem, ponieważ wiele osób, zwłaszcza starszych, nie ma dostępu do cyfrowej społeczności.

W zeszłym roku ilość gotówki w obiegu w Szwecji spadła do najniższego poziomu od 1990 roku i jest na poziomie o 40 proc. niższym niż w 2007 roku (czyli roku największej popularności pieniądza). W 2016 i 2017 roku odnotowano rekordowy spadek zainteresowania gotówką.

Corocznie przeprowadzane przez Insight Intelligence badanie wykazało, że w poprzednim roku tylko 25 proc. Szwedów płaciło gotówką przynajmniej raz w tygodniu. Cztery lata temu odsetek takich osób wynosił aż 63 proc. Aż 36 proc. osób w ogóle nie korzysta z gotówki lub robi to raz lub dwa razy do roku.

W reakcji na ten trend bank centralny rozważa wprowadzenie oficjalnej cyfrowej waluty e-korony. Decyzja w tej sprawie nie zapadnie wcześniej niż przed końcem przyszłego roku. Cyfrowa waluta miałaby być jednak w zamierzeniu banku uzupełnieniem, a nie zastępstwem dla gotówki.

Zarządzający Rigsbanku Stefan Ingves stwierdził, że Szwecja powinna rozważyć zmuszenie banków do zapewnienia gotówki klientom. W Szwecji toczą się dyskusje, jaką rolę w przyszłości tego kraju powinien odgrywać tradycyjny pieniądz.

>>> Polecamy: Brak kart graficznych i kopalnie na Islandii. Oto nieoczekiwane skutki bitcoinowego szału