Według komunikatu biura prezydenta Macrona, przywódcy mają odbyć "pogłębioną rozmowę, aby dokonać przeglądu równowagi strategicznej w obliczu pandemii" oraz poruszyć tematy obecnych kryzysów, m.in. w Libii, Iranie, Syrii i na Ukrainie.

Putin i Macron mają również przedyskutować temat współpracy w obszarze zdrowia i ochrony środowiska - podał Pałac Elizejski w komunikacie cytowanym przez agencję AFP.

Jak zauważa agencja, do rozmowy ma dojść niecały rok po spotkaniu obu przywódców w Fort Bregancon, kiedy Macron mówił o potrzebie odnowienia więzów Rosji z Europą "od Lizbony po Władywostok".

W środę Paryż podkreślił jednak, że "Macron nie stawia na Rosję", uważa jedynie, że konieczne jest przedyskutowanie trudnych tematów z Moskwą.

Według pierwotnych planów Macron miał się spotkać z Putinem podczas defilady w Moskwie 9 maja, ale z uwagi na pandemię wydarzenie to przełożono na minioną środę 24 czerwca. Udziału w niej nie wziął jednak ani prezydent Francji, ani inni przywódcy państw zachodnich. (PAP)

osk/ akl/