W oświadczeniu portugalskiego MSZ napisano, że władze tego kraju zamierzają współpracować z administracją Bidena nie tylko na rzecz zacieśnienia relacji amerykańsko-portugalskich, ale również zbliżenia pomiędzy USA a Unią Europejską.

Z kolei premier Szwecji Stefan Loefven napisał: "Oczekuję zacieśnienia doskonałych stosunków między USA a Szwecją oraz wspólnych działań na rzecz multilateralizmu, demokracji i globalnego bezpieczeństwa. Razem możemy przeprowadzić zieloną transformację, tworząc miejsca pracy na przyszłość".

Szwedzki rząd wyraził nadzieję, że nowy prezydent USA cofnie decyzję Donalda Trumpa o wyjściu tego kraju z porozumienia paryskiego dotyczącego przeciwdziałania zmianom klimatu.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda podkreślił, że jego kraj wysoko ceni ścisłe stosunki transatlantyckie i przywództwo USA w NATO, które jest "gwarancją bezpieczeństwa państw bałtyckich". Wyraził nadzieję na kontynuację tej strategicznej współpracy za rządów Bidena.

Reklama

Premier Belgii Alexander De Croo zwraca uwagę na rekordową liczbę obywateli USA, którzy zdecydowali się wziąć udział w wyborach, co pokazuje "energię amerykańskiego życia politycznego i tamtejszej demokracji".

"Nie mogę się doczekać kontynuowania silnych relacji między naszymi krajami; mam nadzieję, że niedługo porozmawiamy o tym osobiście" - napisał szef rządu Holandii Mark Rutte.

"Joe Biden jest prawdziwym przyjacielem Grecji i jestem pewien, że w czasie jego prezydentury relacje między naszymi krajami będą jeszcze silniejsze" - napisał premier Grecji Kyriakos Micotakis.

Premier Norwegii Erna Solberg przekazała, że USA są najważniejszym sojusznikiem jej kraju i z niecierpliwością czeka na dalszy rozwój współpracy dwustronnej pod kierownictwem Bidena i Harris.

Irlandzki premier Micheal Martin napisał, że "Joe Biden był przez całe życie prawdziwym przyjacielem narodu irlandzkiego i nie mogę się doczekać współpracy z nim w nadchodzących latach".

Wiceprezydent Iranu Iszak Dżahangiri powiedział, że liczy na zmianę w "destrukcyjnej polityce USA, powrót do praworządności i respektowania międzynarodowych zobowiązań oraz szacunku dla (innych) narodów".

Premier Indii Narendra Modi podkreślił, że za czasów wiceprezydentury Bidena (2009-2017) jego wkład w umocnienie więzi między Indiami a USA był nieoceniony. W gratulacjach skierowanych do Harris, której matka urodziła się w Indiach, określił jej wygraną jako "przełomowy sukces" i powód do dumy dla całej społeczności Amerykanów indyjskiego pochodzenia.

Pakistański premier Imran Khan wyraził wolę współpracy z nowym prezydentem USA w działaniach na rzecz pokoju w Afganistanie i w regionie oraz w walce z rajami podatkowymi.

Bidenowi wygranej w amerykańskich wyborach pogratulowali też m.in. przywódcy Egiptu, Libanu, Kataru, Malty i Zimbabwe.

Wcześniej gratulacje m.in. przywódcy Unii Europejskiej, a także Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Polski. (PAP)

adj/ zat/ zys/ aki/