Władze Korei Płd. przeznaczyły 2 bln wonów (1,8 mld USD) na rozwój swojej pierwszej rakiety kosmicznej o nazwie Nuri i zamierzają wystrzelić ją w październiku br.

W 2013 r. Korea Południowa z powodzeniem wystrzeliła swoją pierwszą w historii rakietę kosmiczną Naro, ale jej pierwszy stopień został zbudowany w Rosji.

Reklama

Według ministerstwa nauki zmontowany model Nuri ustawiono na stanowisku startowym w centrum badań kosmicznych Naro w Goheung, 473 km na południe od Seulu, i przejdzie testy w ciągu miesiąca. Testy obejmą takie procedury jak ładowanie zbiorników paliwa rakiety i oddzielenie się od wyrzutni, którą również opracowano przy użyciu południowokoreańskiej technologii.

Rzeczywisty model trzystopniowej rakiety kosmicznej, która zostanie użyta do startu, jest w trakcie budowy. Ministerstwo nauki podało, że trzeci stopień rakiety został już zmontowany, a pozostałe dwa są teraz w budowie.

Rakieta o masie 200 ton wyniesie na orbitę w październiku br. pozorowany ładunek, a w maju przyszłego roku odbędzie właściwą misję wyniesienia na orbitę 200-kilogramowego satelity.

Przez kilka lat borykano się z problemami takimi jak zmiany w procesie montażu pierwszego stopnia i opóźnienia w nabywaniu części, co skłoniło Seul w ub.r. do przesunięcia startu, który pierwotnie miał odbyć się w lutym br.

Yonhap zwraca uwagę, że program rozwoju rakiet w Korei Płd. był wcześniej ograniczony przez wytyczne Stanów Zjednoczonych dotyczące rakiet, które wprowadzono w 1979 roku. Oba kraje zgodziły się jednak na zniesienie ograniczeń podczas szczytu w maju br., zapewniając Korei Południowej pełną autonomię w wysiłkach na rzecz rozwoju kosmicznych pojazdów nośnych. (PAP)