TIFA powstała w 1994 roku, by wzmocnić współpracę w dziedzinach handlu i gospodarki. Środowe rozmowy były 11 takim spotkaniem pomiędzy stronami i pierwszym od 2016 roku. Spotkanie odbyło się pod auspicjami de facto ambasady USA na Tajwanie i Tajwanu w USA. W rozmowach udział wzięli m.in. przedstawiciele ministerstw rolnictwa, handlu, pracy czy skarbu państwa.

„TIFA jest platformą zinstytucjonalizowanego dialogu i negocjacji pomiędzy Tajwanem i USA. Tylko na tej platformie można prowadzić systematyczne rozmowy i załatwiać sprawy gospodarczo-handlowe, co ma ogromne znaczenie dla pogłębienia relacji gospodarczych Tajwan - USA w przyszłości" – powiedziała na dzień przed rozpoczęciem dialogu, na konferencji prasowej prezydent Tajwanu Caj Ing-wen.

Głównymi tematami rozmów było wzmocnienie łańcuchów dostaw, dostęp wieprzowiny z USA do rynku tajwańskiego oraz możliwość produkcji zagranicznych szczepionek na terytorium Tajwanu, jak również zniesienie dla Tajwanu taryf na stal i aluminium. Strony zgodziły się na kontynuację rozmów w grupach roboczych, m.in. do spraw rolnictwa czy własności intelektualnej.

Jak stwierdził po spotkaniu minister bez teki John Deng, Tajwan ma nadzieję, że wznowienie negocjacji doprowadzi do zawarcia umowy o wolnym handlu pomiędzy krajami. Deng wskazał również, że spotkania w ramach TIFA mają stać się regularne, o czym ma świadczyć powołanie specjalnych grup roboczych.

„Obie strony przyjęły z zadowoleniem wznowienie zaangażowania handlowego na wysokim szczeblu i wyraziły chęć ścisłej współpracy. Dodatkowo, władze USA i Tajwanu zobowiązały się do zintensyfikowania zaangażowania mającego na celu rozwiązanie nierozstrzygniętych problemów handlowych, w tym tych dotyczących barier w dostępności tajwańskiego rynku dla amerykańskich producentów wołowiny i wieprzowiny.” - można przeczytać w oświadczeniu USA.

Sprawa sprowadzania z USA wieprzowiny jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów na Tajwanie. W sierpniu tego roku Tajwan doszedł do porozumienia z USA i wyraził zgodę na złagodzenie ograniczeń w imporcie amerykańskiej wieprzowiny i wołowiny. Nowe regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021. Zniesienie ograniczeń spotkało się z ostrym protestem Kuomintangu, partii opozycyjnej, która wskazuje na szkodliwość tych produktów. Amerykańska wieprzowina zawiera w sobie zakazany wcześniej na Tajwanie lek - Raktopaminę. W sierpniu ma się odbyć referendum w tej sprawie. Tajwańskie media wskazują, że blokada importu produktów mięsnych z USA może zaszkodzić rozmowom o umowie o wolnym handlu.

Z Tajpej Aleksandra Bielakowska (PAP)

abie/ tebe/