W przedstawionym w poniedziałek sprawozdaniu eksperci ONZ zaznaczyli również, że reżim w Pjongjangu w dalszym ciągu obchodził nałożone na niego międzynarodowe sankcje. Poszukiwał m.in. za granicą materiałów i technologii do swojego programu zbrojeń.

„W okresie, którego dotyczy raport, pomimo skupienia się na pogarszających się problemach gospodarczych kraju, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna wciąż utrzymywała i rozwijała swój program jądrowy i pocisków balistycznych” – ocenili eksperci, używając oficjalnej nazwy Korei Płn.

W publikowanym co pół roku raporcie zaznaczono, że w ostatnim w okresie Korea Płn. nie przeprowadziła testów międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) ani prób jądrowych. Odbyły się jednak testy pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, mimo że sankcje Rady Bezpieczeństwa ONZ zabraniają Korei Płn. prac nad jakimikolwiek pociskami balistycznymi.

W ostatnich dniach Korea Płn. przeprowadziła szereg prób pocisków, w czasie których według oficjalnych północnokoreańskich mediów testowano między innymi „nowy pocisk hipersoniczny” – przypomina Yonhap.

Reklama

Eksport z Korei Płn. towarów zakazanych przez rezolucje ONZ, takich jak węgiel, prowadzony był na „znacznie zmniejszoną” skalę, a import produktów naftowych, również ograniczony sankcjami, spadł w pierwszej połowie roku. Pjongjang wciąż omijał jednak sankcje poprzez tworzenie skomplikowanych sieci własności statków używanych do szmuglowania towarów – ocenili eksperci.

„Dostęp Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej do międzynarodowych instytucji finansowych trwał, podobnie jak obecność za granicą pochodzących z tego kraju pracowników, zarabiających pieniądze na użytek państwowych programów” – napisano.