"UE (...) z zadowoleniem przyjmuje zaangażowanie partnerów z Bałkanów Zachodnich w perspektywę europejską, która leży w naszym wspólnym interesie strategicznym i pozostaje naszym wspólnym wyborem strategicznym. UE potwierdza swoje zaangażowanie w proces rozszerzenia i podejmowane w nim decyzje, w oparciu o wiarygodne reformy przeprowadzone przez partnerów, sprawiedliwą i rygorystyczną warunkowość (...)" - czytamy w deklaracji końcowej.

"Będziemy dalej intensyfikować nasze wspólne zaangażowanie na rzecz postępów w transformacji politycznej, gospodarczej i społecznej w regionie, jednocześnie uznając postęp dokonany przez Bałkany Zachodnie. Przypominamy również, jak ważne jest, aby UE mogła utrzymać i pogłębić własny rozwój, zapewniając jej zdolność do integracji nowych członków" - zapowiedziała Unia.

Wspólnota z zadowoleniem zauważyła zaangażowanie krajów regionu na rzecz demokracji, praw podstawowych i wartości oraz praworządności, a także podtrzymywania wysiłków na rzecz walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

"Wiarygodność tych zobowiązań zależy od właściwego wdrożenia niezbędnych reform oraz od zbudowania solidnych osiągnięć wspartych jasnym i spójnym komunikowaniem publicznym. Wzmocnione społeczeństwo obywatelskie oraz niezależne i pluralistyczne media są kluczowymi elementami każdego systemu demokratycznego. Z zadowoleniem przyjmujemy i wspieramy ich rolę na Bałkanach Zachodnich" - czytamy w dokumencie.

Reklama

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/