Zespołowi przewodniczyła Jia Chen, profesor ds. czujników środowiskowych i modelarstwa na Uniwersytecie Technicznym w Monachium.

„Nasza sieć czujników mierzy rzeczywiste obciążenia. Chcemy rozszerzyć metody i modele, które opracowaliśmy w Monachium, na cały świat, a tym samym wnieść decydujący wkład w zrozumienie i rozwiązanie problemu klimatycznego” – podkreśliła Chen.

Pracę zespołu ekspertów skomentował premier Bawarii. „Mała skrzynka, duży efekt. Projekt MUCCnet (Munich Urban Carbon Column network) od profesor Chen na Uniwersytecie Technicznym w Monachium mierzy emisję gazów cieplarnianych w miejskim środowisku. Zmiany klimatyczne są największym wyzwaniem naszych czasów (…)” – przekazał w mediach społecznościowych Markus Söder.

Reklama

Pięć precyzyjnych przyrządów optycznych tworzy system pomiarowy, po czym następuje analiza palety światła słonecznego w oparciu o naziemną teledetekcję atmosfery. Tym sposobem sprawdzane jest stężenie dwutlenku węgla, metanu oraz tlenku węgla - informują niemieckie media, opisując działanie czujnika.

Jak wynika, z przedstawionych w lipcu, danych telewizji ARD: 81 proc. Niemców widzi potrzebę podjęcia kroków mających na celu ochronę klimatu. Opinię taką wyrażali respondenci niezależnie od wieku i poglądów politycznych oraz niemieccy politycy.