Minister spraw zagranicznych ChRL Wang Yi przekazał w ubiegłym tygodniu szefowej dyplomacji Australii Penny Wong listę czterech „działań”, jakie jej kraj powinien podjąć, by naprawić swoje relacje z Chinami – wynika z komunikatu chińskiego MSZ po rozmowie ministrów w kuluarach spotkania G20 na indonezyjskiej wyspie Bali.

Według tych wytycznych Australia powinna między innymi traktować Chiny „jak partnera, a nie jak rywala”, powinna poszukiwać z nimi wspólnego mianownika i nie skupiać się na dzielących oba kraje różnicach, i nie powinna „być kontrolowana przez stronę trzecią”.

Komentując przedstawioną przez Wanga listę, Albanese oświadczył, że Australia „nie odpowiada na żądania”, lecz dba o „własny interes narodowy”. „Będziemy współpracować z Chinami tam, gdzie możemy. Chcę zbudować dobre relacje z wszystkimi państwami. Ale będziemy walczyć o interesy Australii, gdy będziemy musieli” – powiedział, cytowany przez agencję Bloomberg.

Reklama

Stosunki chińsko-australijskie drastycznie pogorszyły się w ostatnich latach m.in. w związku z debatą na temat obaw o chińską infiltrację w australijskim środowisku politycznym i akademickim oraz apelami poprzedniego australijskiego rządu, którym kierował Scott Morrison, o przejrzyste śledztwo w sprawie pochodzenia Covid-19.

Australia stara się naprawić relacje z Chinami, odkąd majowe wybory wygrała centrolewicowa Partia Pracy, którą kieruje Albanese. Obie strony wciąż jednak oskarżają się wzajemnie o pogorszenie stosunków, a Wang ocenił, że działania rządu Morrisona były „pierwotną przyczyną trudności” – przypomina Bloomberg.

Albanese oświadczył natomiast, że aby relacje mogły się ocieplić, Chiny muszą znieść sankcje nałożone na australijski eksport. Według krytyków Pekin sięgnął po gospodarcze środki nacisku, by ukarać Canberrę za jej stanowisko w kwestiach politycznych, w tym nałożył szereg formalnych i nieformalnych barier handlowych dla australijskiego eksportu.

Władze Chin nie okazały jak dotąd skłonności do zniesienia tych sankcji i odrzuciły możliwość spotkania z ministrem handlu Australii w Genewie w czerwcu – pisze Bloomberg.