Szczepionki otrzymają pracownicy służby zdrowia i mieszkańcy obszarów najbardziej dotkniętych zachorowaniami na mpox. Nie sprecyzowano, kiedy do Afryki dotrą pierwsze dostawy z Korei Południowej.

Współczynnik śmiertelności wynosi aż 19,3 proc.

Mpox, znana wcześniej jako małpia ospa, to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, zaczynającą się na twarzy i rozprzestrzeniającą się na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch-trzech tygodniach. Choroba przenosi się z człowieka na człowieka przez bliskie kontakty, w tym kontakty intymne.

Reklama

W 2022 roku w krajach afrykańskich odnotowano 202 przypadki zgonów na mpox. Na podstawie obserwacji przeprowadzonych w 13 państwach kontynentu oszacowano, że współczynnik śmiertelności wynosi aż 19,3 proc. W minionym tygodniu stwierdzono 51 przypadków mpox w Kongu, wirus stanowi duże zagrożenie także w Nigerii i Ghanie - powiadomił dyrektor CDC Ahmed Ogwell, cytowany przez AP.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w poniedziałek, że zacznie używać nowego terminu "mpox" jako nazwy dla małpiej ospy, i wezwała inne kraje do pójścia w jej ślady. Zmiana terminologii jest wynikiem skarg, że poprzednia nazwa ma rasistowski i stygmatyzujący charakter.