W sprawozdaniu, przyjętym 577 głosami, przy 56 głosach przeciwnych i 15 wstrzymujących się, wezwano do stworzenia zharmonizowanych zasad, które dadzą rodzicom dobry przegląd i kontrolę nad tym, w jakie gry grają ich dzieci, a także, ile czasu i pieniędzy poświęcają na granie. Posłowie domagają się bardziej przejrzystych informacji na temat treści, zasad zakupu gry oraz docelowej grupy wiekowej w grach, być może na wzór systemu Pan European Game Information (PEGI), stosowanego już w 38 krajach.

Domagają się również szczególnej ochrony małoletnich przed zachętami do dokonywania zakupów w grze oraz przed angażowaniem się w tzw. gold-farming, czyli praktykę sprzedaży przedmiotów uzyskanych w grze za prawdziwe pieniądze, ponieważ może to być związane z przestępstwami finansowymi i łamaniem praw człowieka. Ponadto twórcy gier powinni unikać projektowania gier, które sprzyjają uzależnieniu, oraz powinni brać pod uwagę wiek dzieci, ich prawa i podatność na zagrożenia.

Posłowie twierdzą, że twórcy gier wideo powinni również traktować priorytetowo ochronę danych, równowagę płci i bezpieczeństwo graczy. Podkreślają, że rezygnacja z subskrypcji gier musi być równie łatwa, jak zapisanie się na nie. Polityka zakupu, zwrotu i refundacji gier musi być zgodna z przepisami UE, a władze krajowe muszą położyć kres nielegalnym praktykom, które pozwalają graczom wymieniać, sprzedawać lub robić zakłady na stronach internetowych gier.

Reklama

Parlament uznaje wartość i potencjał sektora gier wideo i chce wspierać jego dalszy rozwój. W tym celu posłowie proponują ustanowienie dorocznej europejskiej nagrody w dziedzinie gier wideo online i zwracają się do Komisji o przedstawienie europejskiej strategii w dziedzinie gier wideo, która pomogłaby temu kreatywnemu sektorowi uwolnić jego pełny potencjał.

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)