Wagenknecht, od lat członkini niemieckich partii socjalistycznych i lewicowych, w bieżącym roku ogłosiła swoje odejście z Die Linke i założenie własnego ruchu politycznego o nazwie Sojusz Sahry Wagenknecht.

Wagenknecht zakłada „nową partię proputinowską”

„Swobodnaja Prasa” doniosła o tym „euforycznie” 143 milionom swoich odbiorców w Rosji: „Sahra Wagenknecht przygotowuje narodowo-bolszewicki zwrot dla Niemiec”. „Bild” przypomina przy tym, że bolszewicy pod wodzą swojego przywódcy Lenina wprowadzili po 1917 roku w Rosji „czerwony terror” - wraz ze szwadronami śmierci, gułagami i obozami koncentracyjnymi.

Reklama

Portal internetowy „Lenta.ru” donosi, że Wagenknecht zakłada „nową partię proputinowską”.

Rosyjskie media wyrażają też zadowolenie z antyukraińskich poglądów Wagenknecht. „Wiedomosti” podkreślają, że Sahra Wagenknecht „trzyma się kursu moskiewskiego”, jest przeciwna wysyłaniu broni dla Ukrainy oraz sankcjom antyrosyjskim”. Niemiecka polityk radzi też prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, aby „był skłonny do kompromisu”, ponieważ Ukraina „nie jest w stanie wygrać środkami militarnymi”.

Rosyjscy czytelnicy mogą się też dowiedzieć, że „Wagenknecht chce rosyjskiego gazu dla Niemiec” – dodaje „Bild”. Szczegółowo wypowiadają się na ten temat rosyjscy eksperci i stratedzy polityczni, którzy „od miesięcy interesują się projektem Wagenknecht”.

W Niemczech pojawia się partia, której przywódca jest zdecydowany znieść sankcje wobec Federacji Rosyjskiej

Jak komentuje Władysław Biełow, zastępca dyrektora Europejskiego Instytutu Rosyjskiej Akademii Nauk, szeroko cytowany przez kremlowskie media, „Wagenknecht oferuje realną alternatywę dla koalicji w Niemczech”, w odróżnieniu od AfD. Wskazuje też na stosunek Wagenknecht do rosyjskiego gazu i ropy; obiecuje ona rozwiązanie w ten sposób problemów energetycznych.

„W Niemczech pojawia się partia, której przywódca jest zdecydowany znieść sankcje wobec Federacji Rosyjskiej” – cieszy się syberyjski portal „Sacha-News”. „Niemcy ogłosiły stworzenie partii przeciwnej sankcjom antyrosyjskim” – dodaje moskiewska „gazeta.ru”.

Zadowolenie rosyjskich mediów budzi też życiorys Wagenknecht oraz jej „głębokie powiązania” z Kremlem i jego przywódcą. „Przed rosyjską operacją wojskową na Ukrainie w lutym 2022 roku Wagenknecht wielokrotnie opowiadała się za Władimirem Putinem. Przez większą część swojej kariery nawoływała do zacieśnienia stosunków z Rosją i proponowała rozwiązanie NATO” – podkreślają moskiewskie media.