Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców ocenia, że w Pakistanie przebywa łącznie 3,7 mln Afgańczyków, w tym około 700 tys. tych, którzy uciekli do Pakistanu po przejęciu władzy przez talibów w sierpniu 2021 roku. Szacuje się, że ponad 2 mln osób nie ma formalnie uregulowanego statusu.

Afganistan przeżywa poważny kryzys humanitarny

Rozpoczętej przed miesiącem kampanii wymierzonej w uchodźców towarzyszy napięcie w stosunkach pomiędzy obydwoma państwami. Islamabad oskarża Kabul o przymykanie oczu na działania sprzymierzonych z talibami bojowników, którzy znajdują schronienie w Afganistanie. Stamtąd przemieszczają się na terytorium Pakistanu, by organizować tam ataki terrorystyczne. Talibowie zaprzeczają tym oskarżeniom - przypomniała AP.

Reklama

Według pakistańskich urzędników od chwili rozpoczęcia akcji ponad 200 tys. Afgańczyków wróciło do kraju. Agendy ONZ odnotowały również gwałtowny wzrost liczby obywateli Afganistanu opuszczających Pakistan.

Na decyzję o wydaleniu ogromnej liczby uchodźców zareagowała ONZ, która chce, by władze w Islamabadzie zidentyfikowały tych Afgańczyków, którym po ewentualnym powrocie pod rządy talibów grożą prześladowania i represje. Qaiser Khan Afridi z biura ONZ w Islamabadzie oświadczył, że organizacja zwróciła się do rządu Pakistanu z wnioskiem o wdrożenie systemu, umożliwiającego ochronę najbardziej zagrożonych obywateli Afganistanu.

Afganistan przeżywa poważny kryzys humanitarny, szczególnie dotkliwy dla kobiet, podlegających skrajnie surowym ograniczeniom narzuconego przez władze prawa religijnego. Talibowie uniemożliwili dziewczętom edukację powyżej szóstej klasy szkoły podstawowej, a także zakazali przebywania poza domem bez "opieki" męskiego członka rodziny, co odcięło kobiety od rynku pracy. Ograniczenia te obowiązują powszechnie. Są nimi objęte także media, organizacje humanitarne i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.