„Wojna wymaga relacji reporterów terenowych z obu stron” - napisali autorzy petycji. Reporterzy podkreślają, że rozumieją poziom ryzyka, ale chcą wejść do Strefy Gazy, w której toczą się starcia między terrorystycznym ugrupowaniem Hamas a izraelską armią, aby wykonywać swoją pracę i rzetelnie przedstawiać obraz konfliktu.

W rejonie walk pomiędzy Hamasem a armią izraelską zginęło już co najmniej 31 dziennikarzy

Obecnie zamknięte jest zarówno przejście graniczne między Gazą a Egiptem, jak i przejścia od strony Izraela.

Reklama

Organizacja pozarządowa "Komitet ds. Ochrony Dziennikarzy" (CPJ) podała w środę, że dotychczas w rejonie walk pomiędzy Hamasem a armią izraelską zginęło już co najmniej 31 dziennikarzy: 26 palestyńskich, 4 izraelskich i jeden libański. "Wojna między Izraelem a Hamasem stała się najbardziej śmiertelnym okresem dla dziennikarzy relacjonujących konflikty od 1992 r., odkąd CPJ zaczęła dokumentować ofiary śmiertelne wśród dziennikarzy" - powiadomiła organizacja na swojej stronie internetowej.

CPJ zbiera i bada wszystkie doniesienia o dziennikarzach zabitych, rannych, zatrzymanych lub zaginionych podczas wojen. Lista ofiar obecnego konfliktu w Izraelu powstała w oparciu o informacje ze źródeł w regionie oraz doniesienia medialne. Nie jest jasne, czy wszyscy dziennikarze relacjonowali konflikt w chwili swojej śmierci - podkreśliła organizacja. Lista jest na bieżąco aktualizowana.