Wsparcie G7 dla Ukrainy z pomocą UE
Nowa pożyczka jest wkładem UE w uzgodnione w czerwcu wsparcie G7 dla Ukrainy w wysokości ok. 45 mld euro. Środki mają zostać wypłacone do końca 2025 r.
PE zatwierdził pożyczkę 518 głosami "za", przy 56 - "przeciw" i 61 - wstrzymujących się. Ostateczna kwota, jaką UE przekaże, może być niższa, w zależności od wielkości pożyczek udzielonych przez pozaunijne państwa G7.
Warunki uzyskania pożyczki przez Ukrainę
Jak zaznaczył PE, pożyczka jest uzależniona od ciągłego zaangażowania Ukrainy w utrzymanie skutecznych mechanizmów demokratycznych, poszanowania praw człowieka i innych warunków politycznych.
„Ukraina nadal stawia opór rosyjskiej agresji, a jej dzielni obywatele walczą nie tylko o własne przetrwanie i wolność, ale także o obronę demokracji, praw człowieka, wolności i prawa międzynarodowego dla nas wszystkich. Potrzeba wsparcia finansowego jest ogromna i pilna.
Odpowiedzialność Rosji za zniszczenia na Ukrainie
Rosja musi zapłacić za ataki na Ukraińców i brutalne niszczenie infrastruktury, miast, wiosek i domów w Ukrainie. "Ciężar odbudowy Ukrainy poniosą ci, którzy są odpowiedzialni za jej zniszczenie, a mianowicie Rosja” — powiedziała sprawozdawczyni projektu decyzji, europosłanka Karin Karlsbro (Odnowić Europę).
We wtorek rano Komisja Europejska zaapelowała do Parlamentu Europejskiego o poparcie pożyczki dla Ukrainy.
Znaczące wsparcie UE dla Ukrainy od początku wojny
Komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders przypomniał, że od początku wojny wsparcie UE dla Ukrainy osiągnęło ponad 120 mld euro, w tym ponad 25 mld euro to poprzednie unijne operacje pomocy makrofinansowej.
"Jednak dodatkowe i pilne wsparcie finansowe jest dla Ukrainy kluczowe. Wojna Rosji z Ukrainą i jej (Rosji – PAP) ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną mają znaczący wpływ na gospodarkę i finanse publiczne Ukrainy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) szacuje, że luka finansowa może osiągnąć 41,5 mld dolarów amerykańskich w 2025 roku, co oznacza 15,6 mld dolarów więcej niż wcześniej przewidywano" – powiedział Reynders.
Rosja obciążona kosztami pożyczki
"Rosja ponosi odpowiedzialność za swoje działania. Pożyczka ma obciążać nie tego, kto został zaatakowany, ale być spłacana przez agresora. Pod koniec tego tygodnia partnerzy z G7 ogłoszą w Waszyngtonie swoje wkłady" – oznajmił Reynders.
Wcześniej decyzję o poparciu pożyczki podjęły państwa członkowskie w ramach Rady UE.
Aktywa Centralnego Banku Rosji o wartości około 210 mld euro są zamrożone w UE na mocy sankcji nałożonych w związku z inwazją na Ukrainę w lutym 2022 r.
Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)