Sztokholm spełnia wszystkie warunki i oczekuje się, że w październiku wszystko zostanie wyjaśnione – dodało źródło.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena miała wyciągnąć takie wnioski po spotkaniu z bliskimi współpracownikami premiera Węgier Viktora Orbana przed sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Rząd Węgier ma nadzieję, że szwedzka delegacja najwyższego szczebla odwiedzi Budapeszt, aby rozładować napięcie – twierdzi „Foreign Policy”.

W ostatnim czasie węgierscy politycy, w tym minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto oraz szef parlamentu Laszlo Kover, krytykowali Sztokholm za treści w jednym z filmów edukacyjnych dla uczniów, w którym mówi się o pogarszaniu się stanu węgierskiej demokracji od 2010 roku, czyli od czasu dojścia do władzy Orbana.

Reklama

Spośród wszystkich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego jedynie Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze akcesji Szwecji. Członkowie rządu Orbana powtarzają, że Węgry nie będą ostatnim krajem NATO, który dokona ratyfikacji.

Wnioski Finlandii i Szwecji o przystąpienie do NATO zostały złożone w węgierskim parlamencie ponad rok temu. Głosowanie nad wnioskiem fińskim odbyło się pod koniec marca, tuż przed głosowaniem w tej sprawie w parlamencie tureckim; Finlandia została 31. członkiem Sojuszu 4 kwietnia.

Marcin Furdyna (PAP)