Polska wysłała Ukrainie ze swoich zasobów 200 czołgów produkcji radzieckiej, w zamian za co Niemcy mieli wysłać Polsce nowocześniejszy sprzęt.

„Sprawa kompensacji musi zostać przez Niemcy załatwiona, a broń dostarczona i to taki sposób, jak tego oczekuje polski rząd. Ta sprawa powinna zostać naprawiona. Nie byłoby dobrze, gdyby przeciągała się dłużej. I nie byłoby dobrze, gdyby rozczarowanie polskiej strony, które teraz jest widoczne, dalej narastało” – podkreślił Merz.

„Stąd mój pilny apel do rządu RFN: dotrzymajcie słowa, które daliście polskiemu rządowi” - dodał szef opozycyjnej partii.

Jak poinformował Merz, jego wizyta w Polsce była uzgadniana z przedstawicielami rządu Polski od wielu tygodni. Dlatego zgodna krytyka kanclerza Olafa Scholza i rządu Niemiec przez CDU oraz stronę polską jest sprawą „czystego przypadku”. „Ta irytacja pomiędzy polskim a niemieckim rządem powstała w ostatnich tygodniach” – potwierdził Merz dodając, że „chętnie by sobie i polskiemu rządowi tego zaoszczędził”.

Reklama

„Nie przybyłem tu jako pośrednik. Jestem tu, aby porozmawiać z polskim rządem, co niniejszym czynię: rozmawiamy o obecnej sytuacji i europejskim rozwoju. Musimy bowiem wspólnie rozwijać pomysły i idee, aby służyło to współpracy z udziałem Polski na arenie UE” – wyjaśnił niemiecki polityk.

„Jestem zwolennikiem formatu spotkań w ramach Trójkąta Weimarskiego. Chciałbym, aby rządy Polski, Niemiec i Francji spotykały się i rozmawiały, bo bez dobrej współpracy między tymi krajami nie będzie dobrej przyszłości w Europie” - oświadczył.

Na początku swojej dwudniowej wizyty w Polsce Merz spotkał się z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Złożył także wieńce przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego i Pomnikiem Bohaterów Warszawskiego Getta.

„Jestem dziś w Warszawie, mieście które jak żadne inne w całej Europie nie doznało tak ogromnych zniszczeń ze strony narodowego socjalizmu. Za kilka dni będzie 78. rocznica powstania, w którym Polacy stanęli przeciw niemieckiemu okupantowi. Stoję tutaj z pełnym szacunkiem przed krajem, przed polskim narodem, mając świadomość, że ta część historii będzie nam zawsze towarzyszyć. Ale mam też nadzieję, że razem z naszymi polskimi sąsiadami będziemy rozwijać wspólną europejska przyszłość" – powiedział Merz.