Pięć lokalnych banków przygotowuje się do udzielenia kredytu konsorcjalnego, który pomoże Polsce sfinansować zakup południowokoreańskich systemów artylerii rakietowej i myśliwców, powiedział Reutersowi anonimowy przedstawiciel rządu Korei Południowej. Jednocześnie nie ujawnił on wielkości potencjalnej pożyczki.

Polska się zbroi

Reklama

Seul aktywnie szuka sposobów na sfinansowanie podpisanej w zeszłym roku kompleksowej umowy zbrojeniowej z Polską, na mocy którego południowokoreańskie firmy, w tym Hyundai Rotem i Hanwha Aerospace wyprodukują i dostarczą czołgi K2, armatohaubice K9 wraz z amunicją i myśliwce FA50.

Koreańczycy wśród największych w branży

Umowa o wartości około 30 bilionów wonów (22,72 mld dolarów) jest największym jak do tej pory sukcesem eksportowym południowokoreańskiej zbrojeniówki. Dla porównania w całym w 2022 roku eksport tej branży koreańskiego przemysłu wyniósł około 17 mld dolarów, podało ministerstwo obrony Korei Południowej. Umowa na dozbrojenie polskiej armii wyniosła Seul do grona największych graczy na globalnym rynku broni, w dużej mierze zdominowanym przez USA i Rosję.

Przedstawiciele rządu Korei Południowej oraz rzecznicy zarówno Hyundai Rotem, jak i Hanwha Aerospace nie skomentowali powyższych informacji.

Kredyt konsorcjalny udzielany jest przez grupę pożyczkodawców jednemu pożyczkobiorcy, najczęściej w celu sfinansowania dużych transakcji.