"Szef MON strzelił sobie w stopę" – pisze we wtorek "Helsingin Sanomat" podkreślając, że nieprzemyślana wypowiedź ministra obrony narodowej Anttiego Hakkanena dla lokalnej gazety na temat planowanych zmian w prawie, uniemożliwiającym rezerwistom "ucieczkę z armii", właśnie wywoła "masowy exodus".

Tak duża dzienna liczba podań to już forma "politycznego sprzeciwu" obywateli (tak wobec NATO i jak i wobec rządu, obecnego czy też poprzedniego) - dodaje gazeta. Zjawisko ujawnia również "wahania postaw" obywateli w obliczu bardziej konkretnego zagrożenia wojennego – skomentowali z kolei eksperci, badający wolę obrony narodowej Finów, we wtorkowym programie telewizji Yle.

Rosjanie mogą odebrać to zjawisko jako "tchórzostwo Finów"

Reklama

Minister w wypowiedzi opublikowanej w czwartek w lokalnym tygodniku "Kyronmaa" mówił m.in., że dotychczasowe "odejścia z armii to przejaw niepatriotycznej postawy", czemu należy przeciwdziałać. Również Rosjanie mogą odebrać to zjawisko jako "tchórzostwo Finów" - dodał. "Szukam środków prawnych, aby ucieczka z rezerwy wojskowej nie była już możliwa" - zaznaczył.

Fińscy rezerwiści zaczęli częściej aplikować o przejście do zadań z zakresu szeroko rozumianej obrony cywilnej również po tym, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę. Wówczas, w 2022 r. rezerwę opuściło ok. 3800 Finów. Z kolei w 2023 r., gdy Finlandia przystępowała do NATO, odeszło 1650 rezerwistów. Wcześniej takich aplikacji składano mniej niż 1000 rocznie.

W 5,5 mln Finlandii obowiązuje powszechny obowiązek służby wojskowej. Obecnie w rezerwie pozostaje blisko 900 tys. Finów. Przewidywana liczebność fińskich sił zbrojnych w czasie wojny to 280 tys. żołnierzy.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)