Wpływ amerykańskich ceł na wzrost PKB w regionie

„Ożywienie będzie napotykać na przeszkody ze strony amerykańskich wzajemnych i sektorowych taryf celnych, szczególnie w sektorze motoryzacyjnym. Chociaż bezpośredni popyt ze strony USA stanowi około 1,5 proc. PKB w gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej, wpływ ten jest wzmacniany przez zintegrowane łańcuchy dostaw, w szczególności te powiązane z Niemcami” – czytamy w raporcie Allianz Trade.

Finanse publiczne krajów regionu

Ekonomiści ocenili, że kontynuacja „silnych bodźców fiskalnych” w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej może zagrozić finansom publicznym w średnim okresie, jako że koszty finansowania pozostały wyższe niż przed pandemią.

Jedynie Czechy zdecydowanie rozpoczęły konsolidację fiskalną, podczas gdy Polska, Węgry, Słowacja i Rumunia są obecnie objęte unijną procedurą nadmiernego deficytu. Przewiduje się, że polityka fiskalna pozostanie luźna, co zagrozi finansom publicznym w perspektywie średnioterminowej” – podano w raporcie.

Rachunek obrotów bieżących

Analitycy Allianz Trade stwierdzili, że nierównowaga na rachunku obrotów bieżących z 2022 r., która wynikała z bardzo wysokich cen energii, została w dużej mierze zlikwidowana. Zaznaczyli, że wyjątkiem jest Rumunia, gdzie napływ kapitału netto nie pokrywa w całości deficytu zewnętrznego. Według raportu zwiększa to „ryzyko kryzysu bilansu płatniczego”.

Inflacja

„Prognozujemy, że do końca 2025 r. inflacja pozostanie powyżej celów banków centralnych w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej, głównie z powodu ekspansywnej polityki fiskalnej, pomimo niedawnego spowolnienia wzrostu płac. Choć ograniczy to dynamikę wydatków gospodarstw domowych, wesprze również banki centralne w ich wysiłkach na rzecz ograniczenia inflacji. Zakładamy, że inflacja w regionie wyniesie średnio 4 proc. w 2025 r. i 3,3 proc. w 2026 r.” – podano w analizie.

Ekonomiści firmy ocenili, że poprawiające się perspektywy inflacji mogą pozwolić na złagodzenie polityki pieniężnej. Zastrzegli jednak, że utrzymująca się wysoka inflacja bazowa ograniczy zakres obniżek stóp procentowych w 2025 roku.

„Według naszych szacunków niektóre banki centralne, na przykład w Polsce, przyjmą bardziej gołębie stanowisko, podczas gdy na Węgrzech i w Rumunii zakres obniżek stóp jest ograniczony” – zaznaczyli. „Ogólnie rzecz biorąc, napięcia na rynkach pracy, luźna polityka fiskalna i podwyższona inflacja sugerują, że polityka pieniężna w całym regionie pozostanie ostrożnie restrykcyjna” – dodali.

Wzrost PKB

Ich zdaniem wzrost gospodarczy na całym świecie będzie „niemrawy”. Allianz Trade spodziewa się, że w tym roku globalne PKB powiększy się o 2,5 proc., co jest wartością najniższą – poza okresami recesji – od 2008 r.

„Nawet jeśli globalny handel towarami może uniknąć całorocznej recesji w 2025 r., to (…) niepewność i wojna handlowa zapewne nadal będą ciążyć w 2026 r. Prognoza dla USA została podniesiona o +0,8 pp, do +1,6 proc. w latach 2025-26 ze względu na niższe efektywne cła. Strefa euro powinna odnotować wzrost na poziomie +1,2 proc., w dużej mierze napędzany przez mniejsze gospodarki, podczas gdy Niemcy mają odnotować wzrost o +1 proc. dopiero w 2026 r., po +0,1 proc. w 2025 r.” – wskazała firma w raporcie.