Drony, które nie spowodowały poważnych szkód, ani nie zakłóciły działalności gospodarczej, trafiły w cele w miastach Jełabuga i Niżniekamsk – poinformował na swoim kanale Telegram szef regionu Rustam Minnikhanov. Siedem osób zostało rannych w ataku na Yelabugę – podał państwowy serwis informacyjny Tass, powołując się na władze regionalne.

W Niżniekamsku celem była rafineria, ale atak został udaremniony przez systemy obronne – poinformował Tass, powołując się na burmistrza miasta.

Atak na zakład montażu dronów

Ukraiński wywiad wojskowy obrał za cel zakład montażu dronów w Tatarstanie, podało RBC Ukraine, powołując się na osobę ze służb specjalnych. Według RBC zakład produkuje drony Shahed, które w Rosji noszą nazwę Heran-2.

Reklama
ikona lupy />
Drony atakują cele w rosyjskim regionie Tatarstan / Bloomberg

Ukraina stawia na ataki dronami

Drony stają się coraz ważniejszym elementem strategii wojskowej Ukrainy, gdyż amerykańscy i europejscy sojusznicy Kijowa w obawie przed eskalacją w dalszym ciągu niechętnie dostarczają rakiety dalekiego zasięgu zdolne do niszczenia celów w głębi Rosji. Co więcej, trwające miesiące wstrzymanie w Kongresie amerykańskiej pomocy wojskowej o wartości 60 miliardów dolarów sprawiło, że Ukrainie coraz bardziej brakuje nawet podstawowego uzbrojenia, takiego jak pociski artyleryjskie.

Ukraina zwiększa produkcję dronów o zasięgu ponad 1000 kilometrów, zapowiedział Minister Transformacji Cyfrowej Mychajło Fiodorow w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla „Die Welt”.