- Kluczowa rola misji UNIFIL w regionie i apel o bezpieczeństwo sił pokojowych
- Polska inicjuje międzynarodowe oświadczenie w sprawie ochrony żołnierzy UNIFIL
- Sekretarz generalny ONZ potępia ataki na siły pokojowe i obawia się eskalacji konfliktu
- Eskalacja przemocy w południowym Libanie: oskarżenia wobec żołnierzy izraelskich
- UNIFIL: historia i skład misji, w tym udział polskiego kontyngentu
Kluczowa rola misji UNIFIL w regionie i apel o bezpieczeństwo sił pokojowych
Kraje uczestniczące w misji UNIFIL, a wśród nich stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ: Chiny, Francja i Wielka Brytania, podkreślają, że jest ona zgodna ze stosownymi rezolucjami RB ONZ.
"Sądzimy, że rola UNIFIL jest kluczowa w świetle eskalacji sytuacji w regionie. Dlatego stanowczo potępiamy ataki na pozycje żołnierzy sił pokojowych UNIFIL. Takie akcje muszą być natychmiast przerwane i odpowiednio zbadane. Wzywamy strony konfliktu do poszanowania obecności UNIFIL, co pociąga za sobą obowiązek zagwarantowania bezpieczeństwa personelu w każdym czasie, aby siły międzynarodowe mogły realizować swój mandat i kontynuować mediację, wsparcie dla pokoju oraz stabilności w Libanie oraz w całym regionie" – stwierdza dokument, w którym zaapelowano również o poszanowanie prawa międzynarodowego, w szczególności Karty Narodów Zjednoczonych, a także stosownych rezolucji RB ONZ.
Polska inicjuje międzynarodowe oświadczenie w sprawie ochrony żołnierzy UNIFIL
Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ zwraca uwagę na platformie społecznościowej X, że wspólne oświadczenie wzywające do ochrony żołnierzy UNIFIL, którego inicjatorem była Polska, zostało wydane przez 34 kraje uczestniczące w misji sił pokojowych ONZ w Libanie. Dotychczas sygnowało je łącznie 40 państw.
Sekretarz generalny ONZ potępia ataki na siły pokojowe i obawia się eskalacji konfliktu
W piątek ataki na żołnierzy pokojowej misji UNIFIL potępił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. "Żołnierze sił pokojowych muszą być chronieni przez wszystkie strony konfliktu, a to, co się wydarzyło, jest oczywiście godne potępienia" – ocenił. Wyraził zarazem zaniepokojenie eskalacją przemocy w Libanie.
Eskalacja przemocy w południowym Libanie: oskarżenia wobec żołnierzy izraelskich
Francuska agencja prasowa (AFP) przypomina, że w ciągu otatnich 48 godzin pięciu żołnierzy UNIFIL zostało rannych. ONZ oskarża żołnierzy izraelskich o "wielokrotny" i "celowy" ostrzał pozycji międzynarodowych sił pokojowych w południowym Libanie. Ostrzega też przed eskalacją konfliktu, w którym armia izraelska walczy z sojusznikami Iranu - Hezbollahem i palestyńskim Hamasem.
UNIFIL: historia i skład misji, w tym udział polskiego kontyngentu
Tymczasowe Siły Zbrojne UNIFIL działają w Libanie od 1978 roku na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Obecnie misja składa się z około 10 tys. żołnierzy i 800 cywilów z 50 państw. W ramach UNIFIL funkcjonuje Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) w Libanie liczący 250 żołnierzy. Celem misji jest monitorowanie sytuacji na granicy izraelsko-libańskiej oraz wspieranie stabilności w regionie.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)