W czwartek w Chinach zrealizowano 13 059 pasażerskich rejsów. Dzienny ruch pasażerski w kraju jest obecnie na poziomie prawie 70 proc. tego z ubiegłego roku, a współczynnik wykorzystania miejsc w samolotach wynosi ponad 73 proc. - wynika z danych urzędu.

Globalna branża lotnicza uważnie obserwuje sytuację w Chinach jako zwiastun trendu ożywienia popytu – zauważa agencja Reutera.

Choć w niektórych częściach Chin wciąż wykrywane są nowe zakażenia koronawirusem, zapotrzebowanie na przeloty jest solidne, odkąd w kraju złagodzono restrykcje dotyczące podróży. Ceny biletów na krajowe rejsy pozostały stosunkowo niskie.

Wciąż mocno ograniczona jest natomiast liczba lotów międzynarodowych. Chińskie władze zezwalają na jej stopniowe zwiększanie, ale wprowadziły niedawno wymóg okazywania ujemnych testów na Covid-19 przez pasażerów przylatujących do kraju.

Połączenia międzynarodowe mogą też być zawieszane, jeśli u więcej niż pięciu pasażerów jednego samolotu po przylocie do Chin wykryta zostanie infekcja.