„Kanclerz i prezydent Ukrainy uzgodnili, że będą kontynuować konstruktywny dialog, również pod kątem globalnego wsparcia dla pokojowego rozwiązania sytuacji, i że pozostaną w bliskim kontakcie” – powiadomił rzecznik w oświadczeniu.
Współpraca niemiecko-ukraińska
Biuro prasowe Zełenskiego poinformowało natomiast, że prezydent Ukrainy poinformował Scholza o najbardziej palących potrzebach ukraińskich obrońców w sferze sprzętu wojskowego, amunicji i obrony przeciwlotniczej.
Ukraiński prezydent powiadomił też Scholza, że Ukraina zakończyła realizację wszystkich określonych przez Komisję Europejską kroków ustawodawczych, które są warunkiem zatwierdzenia ram negocjacyjnych ws. członkostwa w UE. „Teraz piłka znajduje się po stronie państw członkowskich. Szybsza reakcja partnerów dowiedzie zaangażowania w kurs na przystąpienie Ukrainy do UE” – powiedział Zełenski.
Negocjacje w sprawie członkostwa w UE
Komisja Europejska rozpoczęła prace nad projektem ram negocjacyjnych dla Ukrainy w styczniu. Oczekuje się, że ramy zostaną zatwierdzone na międzynarodowej konferencji po szczycie liderów UE 19 marca.
Kraje Unii Europejskiej zgodziły się w środę przeznaczyć 5 miliardów euro na pomoc wojskową dla Ukrainy. Negocjacje w tej sprawie trwały od wielu miesięcy.
Pomoc z USA
We wtorek prezydent USA Joe Biden zatwierdził zaś nowy, nadzwyczajny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 300 mln dolarów. W pakiecie znajdą się m.in. pociski artyleryjskie i pociski do systemów artylerii rakietowej HIMARS.
Nadal nie został natomiast uchwalony przez Izbę Reprezentantów opiewający na 95 mld dolarów pakiet wydatków na pomoc Ukrainie, Izraelowi i państwom Indo-Pacyfiku, przegłosowany w lutym przez Senat.
mw/ mms/