"W tym roku przy utrzymaniu się obecnej koniunktury będziemy mogli dodatkowo zwiększyć nasze rezerwy, a w każdym wypadku uzupełnić je, o około 3 proc. PKB" - powiedział Siłuanow. Zastrzegł przy tym, że będzie to możliwe, jeśli utrzymają się obecne ceny ropy.

Bieżąca sytuacja świadczy o tym, iż Rosja "nie tylko może zrezygnować z wydawania rezerw, ale może je uzupełniać" - podkreślił Siłuanow.

Wcześniej minister informował, że rezerwy wynoszą obecnie blisko 4,6 bln rubli (ok. 81,5 mld USD). Z kolei portal RBK podawał, że w Funduszu Dobrobytu Narodowego znajdowało się na dzień 1 stycznia br. 3,75 bln rubli (ponad 65 mld USD). Do rezerw trafiać mają dochody z eksportu ropy i gazu przy cenie ponad 40 USD za baryłkę. Średnia cena ropy w okresie od 15 grudnia zeszłego roku do 14 stycznia br. przekroczyła - według danych resortu finansów Rosji - 66 USD za baryłkę.

Siłuanow uczestniczył we wtorek w Forum Gajdara, corocznej międzynarodowej konferencji gromadzącej ekspertów ze świata gospodarki i polityki. Liczba gości tegorocznego forum przekroczyła 15 tysięcy. Na sesji plenarnej wystąpił we wtorek premier Dmitrij Miedwiediew, a wśród mówców zagranicznych - były przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Forum Gajdara organizowane jest od 2010 roku. Tytuł tegorocznego spotkania, które trwać będzie do 18 stycznia, brzmi "Rosja i świat – cele i wartości".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)