Dzień wcześniej informowano o 588 nowych zakażeniach - był to dotychczas najwyższy dobowy bilans wykrytych infekcji.

Na Covid-19 zachorowało w kraju łącznie 1 859 dzieci i 4 963 pracowników medycznych. Hospitalizacji wymagało 7 840 chorych, a 298 pacjentów podłączono do respiratorów.

W ciągu ostatniej doby najwięcej przypadków zakażenia wykryto w Kijowie (82), w obwodzie lwowskim (73) i rówieńskim (57). Ogółem największą liczbę infekcji SARS-CoV-2 potwierdzono dotąd w obwodzie czerniowieckim (3 519) i w Kijowie (3 292).

Centrum Zdrowia Publicznego poinformowało, że w kraju przeprowadzono do tej pory ok. 404 tys. testów metodą PCR na obecność koronawirusa oraz ok. 34 tys. testów na przeciwciała koronawirusa.

W kraju do 22 czerwca trwa "adaptacyjna kwarantanna". Polega ona na dostosowywaniu ograniczeń do sytuacji epidemicznej w danym regionie. Wprowadzanie kolejnych etapów łagodzenia restrykcji w regionach zależy od liczby zakażeń, zapełnienia szpitali pacjentami chorymi na Covid-19 i liczby przeprowadzanych testów.

Od piątku w regionach, które się do tego kwalifikują, lokale gastronomiczne mogą zacząć obsługiwać gości wewnątrz. Dotychczas działały tylko ogródki i tarasy. Zgodnie z rekomendacjami ministerstwa ochrony zdrowia w lokalach nie można m.in. organizować spotkań z udziałem powyżej 10 osób (takich jak szkolenia, bankiety, uroczystości itp.). Zabroniono także działania stref bufetowych (z samoobsługą), a przy jednym stoliku nie mogą siedzieć więcej niż cztery osoby (nie licząc dzieci). Od piątku również m.in. dozwolone są loty krajowe. Łagodzenie obostrzeń przewiduje też pozwolenie osobom powyżej 60. roku życia na nieprzebywanie na samoizolacji.

>>> Czytaj też: Przyrost zakażeń koronawirusem w Polsce [AKTUALNY WYKRES]