W środę w mieście Warasz w obwodzie rówieńskim odbyła się narada pod kierownictwem głównego komendanta policji Ihora Kłymenki poświęcona sytuacji na granicy Ukrainy i Białorusi. Wkrótce w regionie przygranicznym mają odbyć się "duże" ćwiczenia z udziałem wszystkich struktur siłowych, obrony terytorialnej i formacji obywatelskich - czytamy w komunikacie policji.

Przedstawiciel straży granicznej zapewnił, że obecnie sytuacja jest pod kontrolą, obrona granicy jest wzmacniana, a jej szczelność zwiększana.

Reklama

Kłymenko zaapelował do mieszkańców przygranicznych terytoriów o zgłaszanie na policję "podejrzanych osób" przebywających w ich miejscowościach. "Naszym wspólnym celem jest niedopuszczenie do kryzysu migracyjnego i masowych zamieszek" - oznajmił.

Brygada szybkiego reagowania Gwardii Narodowej Ukrainy poinformowała na Facebooku, że wysłała już na zachód kraju swoje siły do obrony granicy.

Granica Ukrainy i Białorusi ma długość ponad tysiąca kilometrów.

Ukraiński parlament pozwolił strażnikom granicznym na korzystanie z broni i sprzętu wojskowego

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przegłosowała w czwartek zmiany w ustawie o straży granicznej, zgodnie z którymi jej funkcjonariusze będą mogli wykorzystywać broń i sprzęt wojskowy - informuje agencja Interfax-Ukraina.

Przegłosowane poprawki pozwalają strażnikom granicznym na stosowanie siły fizycznej, środków specjalnych i broni palnej w określonych przypadkach, takich jak zagrożenie dla życia i zdrowia pracownika, obrona ludzi przed atakiem, uwolnienie zakładników.

Strażnicy będą mieć m.in. prawo do wykorzystywania kajdanek, pałek, gazu łzawiącego, środków przymusowego zatrzymania pojazdu. Strażnicy będą mogli wykorzystywać granaty, naboje i małogabarytowe ładunki wybuchowe w celu siłowego otwarcia pomieszczenia albo usunięcia przeszkód w zatrzymaniu osoby nie podporządkowującej się poleceniom oraz by uwolnić zakładnika.

Broń palna może być przez nich wykorzystywana, by odeprzeć atak na wojskowego albo pracownika straży granicznej, jeśli zagraża to jego życiu i zdrowiu, a także w celu ochrony ludzi przed napaścią i uwolnienia zakładników. Pozwolono też na wykorzystanie broni, jeśli zaatakowane zostały obiekty chronione i w celu zatrzymania osoby, która popełniła ciężkie przestępstwo i próbuje zbiec. Pozwolono na korzystanie z broni w celu zatrzymania środka transportu, jeśli jego kierowca stwarza zagrożenie, i dronów przelatujących nad pasem granicznym bądź w pobliżu statków i okrętów straży granicznej - podaje Interfax-Ukraina.

Projekt wniesiono do parlamentu wiosną tego roku, a w pierwszym czytaniu został przyjęty we wrześniu - informuje telewizja 24 Kanał. Zmiany w drugim czytaniu przegłosowano w czwartek, na tle wzmacnianej obrony granicy ukraińsko-białoruskiej oraz doniesień o ruchach rosyjskich wojsk przy ukraińskich granicach.