W ciągu pierwszych sześciu tygodni wojny wartość zniszczeń w gospodarce Ukrainy przekroczyła 500 mld dolarów. Oceniamy, że koszt jej odbudowy sięgnie około 600 mld USD - napisał ukraiński premier.

Szmyhal przypomniał, że przed wybuchem wojny oczekiwano, iż dynamika gospodarcza Ukrainy w tym roku przyspieszy; w roku 2021 ukraiński PKB sięgnął 200 mld dolarów i był najwyższy w historii.

"Bardzo wcześnie w tej rozgrywce (prezydent Władimir) Putin zorientował się, że Ukraińcy stawią zdecydowany opór. To dlatego Rosja zmieniła taktykę i w tej chwili robi wszystko, by zniszczyć gospodarkę Ukrainy" - wyjaśnił premier.

Według niego Ukrainę wycieńcza gospodarczo nie tylko systemowe niszczenie infrastruktury i obiektów przemysłowych, ale też zablokowanie portów, przez które transportowano wcześniej ponad 70 proc. ukraińskiego eksportu.

Reklama

Szmyhal napisał, że Kijów liczy na trzy źródła finansowania odbudowy kraju po wojnie: przekazanie Ukrainie zamrożonych w ramach sankcji rosyjskich aktywów, zagraniczne granty, pożyczki i inwestycje oraz własne środki Ukrainy - jego rządu, przedsiębiorstw i ludzi.