Portal Veja cytuje słowa wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy Andrija Melnyka, który w środę stwierdził, że “Brazylia ma ważną rolę” w procesie pokojowym.

Brazylijskie media odnotowują optymizm i wiarę Melnyka po spotkaniu z Amorimem, które odbyło się w Kijowie, jak dodają, “za zamkniętymi drzwiami”.

“Brazylia może odegrać ważną rolę dla zawieszenia broni podczas rosyjskiej agresji oraz w osiągnięciu trwałego i sprawiedliwego pokoju” - napisał po spotkaniu z doradcą Luli wiceminister Melnyk.

W środę wysłannik prezydenta Brazylii spotkał się w Kijowie również z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Reklama

Według biura prasowego Luli, Amori miał usłyszeć od Zełenskiego “ukraińskie warunki przystąpienia do rozmów pokojowych z Rosją”.

Cytowany po wizycie w Kijowie przez dziennik “Folha de S. Paulo” doradca prezydenta Brazyli ocenił spotkania z władzami Ukrainy jako “pozytywne, budujące wzajemne zaufanie oraz ukazujące propozycje Brazylii w sprawie osiągnięcia pokoju na Ukrainie”.

Lula, który kilkakrotnie już potępił rosyjską inwazję na Ukrainę, opowiada się za wstrzymaniem dostaw broni przez Zachód dla Kijowa, a także zawiązaniem grupy państw, które negocjowałyby wraz ze stronami konfliktu zawieszenie broni.

Brazylia jest jednym z najbliższych partnerów Rosji na arenie międzynarodowej. Wraz z nią tworzy grupę BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki).

Marcin Zatyka (PAP)