W lipcu Rosja wypowiedziała wynegocjowaną m.in. przez ONZ umowę, która umożliwiła eksport zboża z Ukrainy z trzech portów. Od tego czasu Kijów uruchomił tzw. tymczasowy korytarz humanitarny, próbując przełamać rosyjską blokadę. W ostatnich dniach dwa statki wypłynęły z ukraińskiego portu w Czarnomorsku, korzystając z trasy wzdłuż wybrzeży Rumunii i Bułgarii - przypomniał Reuters.

Zboże dla świata

"Widzimy pewne możliwości eksportu, które są pozytywnie oceniane, ponieważ ważne jest, aby zboże trafiało na światowe rynki" - powiedziała Reutersowi Rebeca Grynspan.

Reklama

"Jedyną rzeczą, która zmniejszy ryzyko i ustabilizuje (...) sytuację, jest porozumienie, które zostanie poparte przez wszystkich partnerów" - zauważyła przedstawicielka ONZ, dodając, że nie jest w stanie podać żadnych ram czasowych porozumienia.

Ubezpieczyć transport

Reuters poinformował, że kompania ubezpieczeniowa Lloyd's of London prowadzi rozmowy z ONZ w sprawie zapewnienia ochrony dla ukraińskich transportów zboża; transporty zostaną ubezpieczone, jeśli uda się osiągnąć nowe porozumienie w sprawie korytarza czarnomorskiego. "Ubezpieczenie jest istotną częścią porozumienia" - powiedziała Grynspan.

Rosyjska krytyka

Agencja Reutera przypomniała, że minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział 23 września, że o ile Moskwa nie neguje wysiłków ONZ na rzecz ożywienia porozumienia w sprawie eksportu zboża przez Morze Czarne, o tyle sekretarz generalny ONZ proponuje "nierealistyczne" rozwiązania, ponieważ nie uwzględnia się w negocjacjach eksportu rosyjskich zbóż i nawozów.

"Jesteśmy przekonani, że przedstawiliśmy realne rozwiązania kwestii poruszonych przez Rosję. Chcemy mieć możliwość wyjaśnienia, dlaczego uważamy, że są to realne rozwiązania" - powiedziała w tej kwestii Rebeca Grynspan.

sm/ mms/