Najnowsze badanie przeprowadzone przez NATO wśród ludności państw członkowskich wykazało, że nawet wśród tych krajów, które są największymi zwolennikami Ukrainy w zakresie jej działań wojennych przeciwko Rosji, wielu wyborców nie zgadza się z dalszym wsparciem. Liczba ta rośnie również od czasu, gdy NATO zadało to samo pytanie w swoim corocznym badaniu w listopadzie 2022 roku – podaje portal Statista.
USA coraz mniej chętne do wsparcia Ukrainy
Zmiana jest najbardziej dotkliwa w przypadku największego zwolennika Ukrainy w wartościach bezwzględnych – Stanów Zjednoczonych. W połowie 2024 roku 32% Amerykanów stwierdziło, że „w pewnym stopniu” lub „zdecydowanie” nie zgadza się z dalszym wsparciem dla Ukrainy, w porównaniu z zaledwie 17% pod koniec 2022 roku. Prezydent elekt Donald Trump, który powiedział, że odrzuca amerykańskie zobowiązania wojskowe za granicą, odniósł zwycięstwo w wyborach w tym kraju w listopadzie.
Polska nadal chce pomagać Ukrainie
W Niemczech brak zgody wzrósł o siedem punktów procentowych do wysokiego poziomu 37 procent. Nawet kraje Europy Wschodniej, które były jednymi z najzagorzalszych zwolenników Ukrainy i największymi darczyńcami, były świadkami wysokiego poziomu niezgody wśród swoich mieszkańców, na przykład w Czechach i Estonii. Ten ostatni kraj był jednym z największych zwolenników Ukrainy pod względem procentu przekazanego PKB. W Polsce, wśród 10 największych darczyńców Ukrainy, poparcie rezygnacji ze wsparcia wyniosło tylko 22%. Liczba ta była jeszcze niższa w Norwegii i Wielkiej Brytanii.